10 qytetet më të shtrenjta në botë

In Jetë/Stil

Cyrihu dhe Gjeneva ende mbesin dy qytetet më të shtrenjta në botë, sipas renditjes vjetore të 77 zonave metropolitane nga banka zvicerane “UBS”, ndërsa Kairo mbetet qyteti më i mirë, shkruan “Swissinfo.ch”.

Dy qytetet zvicerane ndodhen para Nju Jorkut, Oslos dhe Kopenhagës, gjithnjë sipas raportit për koston e jetesës.

Cyrihu është më i shtrenjtë se Gjeneva për të prerë flokët, ndihma shtëpiake, pastrimin kimik, ndersa dallimi i dytë më i madh ishte në pajisjet elektronike (+ 16%) si smartfonë, televizorë dhe tableta.

UBS ka llogaritur një shportë prej 128 mallrave, dhe është përjashtuar qiraja, kostoja e vetme më e madhe për shumicën e njerëzve.

Në vendin e tretë është Oslo në Norvegji, duke u pasuar nga Kopenhaga, Nju Jorku, Tokio, Milano, Londra, Çikago dhe Helsinki.

Top 10:

  1. Cyrih
  2. Gjeneva
  3. Oslo
  4. Kopenhagë
  5. Nju Jorku
  6. Tokio
  7. Milano
  8. Londër
  9. Chikago
  10. Helsinki

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com