20 minuta ecje apo joga, rinojnë trurin tuaj

In Shendeti

Më pak se 20 minuta ushtrime të lehta ditore, nga ecja e deri në joga, mund të parandalojnë rënien mendore në moshë të vjetër, sipas hulumtimeve të reja.

Për të mbrojtur trurin stërvitja duhet të jetë ne afat të gjatë, të paktën 52 orë gjatë një periudhe prej rreth gjashtë muajsh ose dy orë në javë.

Megjithatë, kjo sasi relativisht e vogël e aktivitetit fizik nxit të menduarit, pavarësisht se çfarë është, thonë shkencëtarët.

Një studim i Universitetit të Miamit zbuloi se një rutinë ushtrimi e butë i ndihmonte njerëzit të qëndronin të mprehta dhe të kryenin detyrat mendore më shpejt dhe në mënyrë efektive.

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com