Anët e errëta të kriptovalutave: Për çka në të vërtetë përdoret Bitcoini

In Ekonomi

Është dëshmuar se një e katërta e transaksioneve të bitcoinit ka të bëjë me aktivitete ilegale.

Hulumtuesit Sean Foley, Jonathan Ravn Karlsen dhe Talis, nga Universiteti i Sidneit kanë bërë krahasime se për çka po përdoret më së shumti kriptovaluta më e famshme në botë, Bitcoin

Për të marrë të dhëna, hulumtuesit përdorën metoda në fushën e analizës së të dhënave, si grumbullimi hierarkik dhe analiza e klasterit. Thuhet se nëj e katërta e këtyre transaksioneve mund të ketë lidhje me punë ilegale, ndërsa kjo arrin një shumë prej 72 miliardë dollarë amerikan.

Punët më të shpeshta ilegale që po bëhen me këtë kriptovalutë janë financimi i organizatave të ndryshme terroriste, shpëlarje parash dhe ikje prej pagesave të tatimit.

Studimi gjithashtu vë në dukje se informacioni i marrë nuk mund të tregojë në asnjë mënyrë kripto-motivimin e rritjes së tregut të zi të aktiviteteve të paligjshme, por janë vetëm një mjet i ri dhe i ndryshëm i pagesave për aktivitetet kriminale ekzistuese.

You may also read!

Barcelona shkatërron Gironan, Suarez dhe Messi dhurojnë shou (Video)

Barcelona ka regjistruar një tjetër fitore, teksa ka mposhtur me rezultatin e thellë 5-1 Gironën, në ‘Camp Nou’. Skuadra

Read More...

Sheshel: Po të mos akuzohesha nga Haga do të mendoja se s’kam luftuar mjaftueshëm

Lideri i Partisë Radikale Serbe, Vojsllav Sheshel, ka kujtuar kohën kur është thirrur nga Tribunali i Hagës. Ai ka

Read More...

Angli, rrihet barbarisht nga 3 persona, ndërron jetë 30-vjeçari shqiptar Jozef Boci

Policia në Angli ka nisur një hetim për vrasje dhe ka bërë tre arrestime pas dhunimit që ju bë 

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com