Antibiotikët Më Të Fortë Që Mund Të Merren Pa Recetë

In Shendeti

Antibiotikët janë një ndër ilaçet më të konsumuara sot në Shqipëri.

Në fakt, shqiptarët po abuzojnë dhe po i keqpërdorin këto barna të cilat në shumë raste jepen edhe pa recetë.

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik thonë se konsumi i antibiotikëve në Shqipëri është i lartë dhe pse i përafërt me vendet e Bashkimit Evropian.

Autoritetet kanë përsëritur thirrjet që përdorimi i antibiotikëve të bëhet vetëm me rekomandimin e mjekut.

Sipas tyre, keqpërdorimi i antibiotikëve mund të shkaktojë rreziqe për shëndetin.

Një prej tyre prej sistemin tretës.

Por cilët janë antibiotikët natyralë, ato që luftojnë mikrobet por nuk dëmtojnë organizmin?

Mjalti

Shkatërron bakteret dhe patogjenet e dëmshme, përfshirë këtu bakteret që shkatërrojnë organizin e njeriut.

Mjalti zbut rezistencën e baktereve dhe është antibiotiku më i shijshëm që mund të konsumoni.

Vaji i Rigonit

Vaji i rigonit shkatërron patogjenët dhe ruan shëndetin e baktereve të mira në organizëm.

Ky vaj është efikas kundër mykut dhe virozave.

Ai është më i fuqishëm dhe më efikas se shumë antibiotikë.

Përdoret si për masazhim të kraharorit, por edhe 3-4 pika në çajra.

Hudhra

Hudhra është aq e pasur në vlera, vitamina dhe minerale sa ka fuqinë të eliminojë bakteret e dëmshme.

Hudhra është përdorur në kura mjekësore që në lashtësi sidomos kundër disa sëmundjeve që kanë prekur njerëzimin në shumë vite.

Konsumojeni hudhrën në gatime, por edhe siç është për më shumë vlera.

Pupëza- Echinacea e purpurt

Kjo lule terapeutike është përdorur prej qindra vitesh kundër infeksioneve të ndryshme.

Ajo është efikase në trajtimin e plagëve, pastrimin e gjakut dhe sëmundjeve të tjera të shkaktuara nga bakteret.

Në ditët e sotme, kjo bimë fuqiplotë përdoret me sukses kundër të ftohurës dhe gripit.

Pupëza ose Echinacea është e aftë të shkatërrojë edhe llojet më të rrezikshme të baktereve si stafilokoku.

Kjo bimë përdoret në formën e çajit dhe përgatitet si çajrat e tjerë,

Antibiotikët Natyralë Që Ju Duhet Në Shtëpi 

Kjo është lista e pesë antibiotikëve të rekomanduar dhe efikasë tërësisht natyralë.

Ato nuk kanë nevojë për recetë dhe mund të qëndrojnë pa problem në ambientet e shtëpisë suaj.

Ju mund të krijoni një farmaci tërësisht natyrale në shtëpi duke e pasuruar atë me ekstraktin e gjetheve të ullirit, vajin e karafilit dhe vajin e limonit.

Ky është arsenali i antibiotikëve që ju duhet në shtëpi.

You may also read!

Shpërthen Klopp: Ramos, je kanceri i futbollit! (Foto)

“I dashur Ramos, ndoshta për tifozët e skuadrës tënde mund të jesh hero, por për ata që e duan

Read More...

Rusët nuk i japin vizë se është shqiptare? Era Istrefi rrezikon performancën për hapjen e Botërorit

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi do të jetë zëri i këtij Botërori, teksa do të së bashku me Will Smith

Read More...

Arifi ia rikujton Vuçiqit marrëveshjet që nuk i ka zbatuar

Shefi i delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë në Bruksel, Avni Arifi, ka përmendur marrëveshjen për energjinë të

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com