Barcelona shkruan historinë në La Liga, vendos rekord të ri pas 40 vitesh për më shumë ndeshje pa humbje

In Futboll, Sport

Barcelona ka vendosur rekord të ri në kampionatin spanjoll, duke u bërë ekipi që shënon serinë më të madhe të ndeshje pa humbje.

Gjiganti katalunas ka fituar 2-1 në takimin e tyre në shtëpi ndaj Valencias, i vlefshëm për javën e 32-të të La Ligas.

Kjo fitore ka bërë që Barcelona ta shkruaj historinë, duke vendosur një rekord historik në futbollin spanjoll.

Blaguranët janë bërë skuadra me më së shumti ndeshje radhazi pa humbje në La Liga, duke ia thyer rekordin Real Sociedadit.

Barcelona ka arritur në 39 ndeshje radhazi pa humbje, ndërsa klubi bask këtë rekord e kishte arritur mes sezoneve 1978-79 dhe atij 79-80 dhe kishte afër 40 vite pa u thyer.

FC Barcelona

@FCBarcelona

NEW RECORD!!

◻️🔵🔵🔵◻️◻️◻️🔴🔴🔴◻️
🔵🔵◻️🔵🔵◻️🔴🔴◻️🔴🔴
◻️◻️◻️🔵🔵◻️🔴🔴◻️🔴🔴
◻️◻️🔵🔵◻️◻️◻️🔴🔴🔴🔴
◻️◻️◻️🔵🔵◻️◻️◻️◻️🔴🔴
🔵🔵◻️🔵🔵◻️◻️◻️🔴🔴◻️
◻️🔵🔵🔵◻️◻️◻️🔴🔴◻️◻️

Games unbeaten in @LaLiga!!

Lideri aktual i La Ligas ka 32 ndeshje këtë sezon pa humbje në kampionat, ndërsa shtatë ndeshje janë ato të fundit të sezonit të kaluar nën drejtimin e Luis Enriques.

LaLiga

@LaLigaEN

History made! 📚@FCBarcelona has become the first team in to go 39 consecutive matches without losing! 💥 2-1

I vetmi futbollistë i cili i ka zhvilluar të gjitha këto 39 ndeshje për gjigantin katalunas është portieri gjerman, Marc-Andre Ter Stegen, i cili llogaritet edhe njëri nga më meritorët.

Ndryshe, me fitoren e sotme ndaj Valencias, Barcelona është shumë afër që të shpallet kampion i La Ligas për këtë sezon. /Telegrafi/

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com