Bayern shkatërron Augsburg dhe siguron titullin, shpallet kampion për herë të 6 radhazi

In Futboll, Sport

Bayern Munichu fitoi ndaj Augsburgut me rezultat 1-4 dhe kështu e fitoi titullin e gjashtë radhazi në Bundesligë, gjë që deri më tani nuk e kishte bërë asnjë skuadër.

Titulli i 28-të në histori erdhi lehtë edhe pse ende ka javë deri në përfundimin e kampionatit.

Ndaj Augsburgut trajneri Jupp Heynnckes pushoi lojtarët kryesor pasi nuk dëshiroi të rrezikojë ndonjërin për ndeshjen kthyese kundër Sevillas. Por, për kundër kësaj mysafirët ishin dukshëm më të mirë.

Pas dy rasteve nga vendasit, Francisco Caiuby (5’) dhe Philipp Max (16’), erdhi dhe goli.

Foto: FC Bayern München/Twitter

Ishte Niklas Sule (18’) që shënoi në portën e tij, por që festa e titullit mos të shtyhej u përkujdesën Corentin Tolisso (32’) dhe  James Rodriguez (38’) me golat e tyre në pjesën e parë.

Foto: FC Bayern München/Twitter

Në 45 minutat e dytë shënuan edhe Arjen Robben (62’) dhe Sandro Wagner (87’).

Foto: FC Bayern München/Twitter

Pas fitores në javën e 29-të të Bundesligas, Bayerni e siguroi titullin me 72 pikë (23 fitore, 3 barazime dhe 3 humbje), 20 më shumë se Schalke 04 në vendin e dytë.

Foto: FC Bayern München/Twitter

Augsburgu vazhdon në vendin e 10 me 36 pikë dhe në javën e ardhshme ndeshjen me Wolfsburgin.

Sa për statistika Bayerni na xhiron tjetër luan ndaj Borussia Mönchengladbach.

 

You may also read!

Shpërthen Klopp: Ramos, je kanceri i futbollit! (Foto)

“I dashur Ramos, ndoshta për tifozët e skuadrës tënde mund të jesh hero, por për ata që e duan

Read More...

Rusët nuk i japin vizë se është shqiptare? Era Istrefi rrezikon performancën për hapjen e Botërorit

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi do të jetë zëri i këtij Botërori, teksa do të së bashku me Will Smith

Read More...

Arifi ia rikujton Vuçiqit marrëveshjet që nuk i ka zbatuar

Shefi i delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë në Bruksel, Avni Arifi, ka përmendur marrëveshjen për energjinë të

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com