BERZH: Ballkanit Perëndimor i duhen 200 vjet për ta arritur BE-në

In Ekonomi

Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të merren seriozisht me produktivitetin e tyre të ulët dhe të shpejtojnë reformat, tha Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), duke paralajmëruar se këtyre vendeve do t’i duhen 200 vjet për të arritur standardet e jetesës me vendet e BE-së, shkruan Telegrafi.

“Problemi themelor që pengon zhvillimin ekonomik të rajonit është produktiviteti i ulët. Kjo pasqyron institucione të dobëta dhe një mjedis të vështirë biznesi”, tha BERZH në raportin e saj, lëshuar në Samitin e Investimeve të Ballkanit Perëndimor në Londër.

Produktiviteti i sektorit privat në të gjithë Ballkanin Perëndimor ishte vetëm 60 për qind e nivelit të BE-së, tha raporti.

Megjithatë, BERZH vuri në dukje se shpejtësia e riparimit ishte ngadalësuar dukshëm gjatë shtatë viteve të fundit. Rajoni arriti rritje mesatare vjetore prej vetëm 1.2 për qind në vitet pas krizës 2009-2016 krahasuar me 5.3 për qind në periudhën para krizës së 2001-2008.

Pra, në një skenar më pesimist, duke përdorur normat e rritjes pas krizës, sipas BERZH, Ballkani Perëndimor i duhen 200 vjet për t’u riparuar, ndërsa një skenar optimist këtyre vendeve i duhen 40 vjet që ta arrijnë BE-në.

BERZH është themeluar në vitin 1991 dhe është një nga investitorët më të mëdhenj në rajonin e Ballkanit dhe deri më tani ka investuar mbi 10 miliardë dollarë.

You may also read!

Sipas Beogradit, Berlini e do Kosovën vëzhguese në OKB

Dikush nga zyrtarët e lartë të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë, shefi i ri i diplomacisë Heiko Maas, ose

Read More...

Ja si do të shënohet “Epopeja e Dukagjinit”

Me rastin e 24 marsit “Epopesë së Dukagjinit”, që konsiston me 20-vjetorin e fillimit të luftës së UÇK-së, në

Read More...

Shtrëngimet e Stomakut – Cilat Janë Zgjidhjet Natyrale

Dhimbja e stomakut është e zakontë, jo vetëm tek fëmijët por edhe tek të rriturit. Shkaqet e kësaj dhimbjeje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com