Category: op/ed

Vrasja e Oliver Ivanoviqit shenjë e frymës së ndarjes

Baton Haxhiu Ç’të thuhet për këtë vrasje? Krejt kjo situatë, përfshirë edhe vrasjen e Oliver Ivanoviqit, po fshin gjithçka

Read More...

Nora Kelmendi – vajza malesore qe u kthye ne legjenden e qendreses ndaj turqeve

Marin Sirdani e perpiloi kët tregim simbas Prël Tom Cubit prej Selcet dhe Gjergj Alezit prej Boget. Gojëdhanat e

Read More...

Kinezët, ndarja me miqtë shqiptarë, e hidhur dhe mallëngjyese

Në kulmin e punës dhe të prodhimit, specialistët kinezë në Shqipëri morën urdhër të largoheshin. Në kujtimet e tyre,

Read More...

Shqiptari nga Novobërda – ambasador i Skënderbeut në Venedik

Gjergj Pelini, një shqiptar i Novobërdës, ambasador i Skënderbeut në Republikën e Venedikut. Kështu shkruan historiani i njohur Jahja Drançolli,

Read More...

Kryeministër,pse nuk e ndihmove bashkëluftatarin Adnan Hyseni ?

Nga:Hysni Gashi Qeveria Haradinaj ne shërbim të shëndetit të milionereve të LDK-së por jo edhe të Çlirimtareve dhe të

Read More...

Na ishte njëherë një Jabllanicë shqiptare: Mohikanët e fundit shqiptarë

Vendosja e kufijve të dhunshëm brenda hapësirës shqipfolëse rëndoi negativisht në kohezionin e popullatës shqiptare, duke i këputur lidhjet

Read More...

Kur Serbia dhe Maqedonia flisnin vetëm shqip!

Kam cituar shpesh herë librin e studiuesit Gaetano Petrotta “Populli, gjuha dhe letërsia shqipe” pasi, si albanolog dhe studiues

Read More...

Ja si u greqizua emri nga Gjinokastër në Gjirokastër

Historiani dhe studiuesi Arben Llalla ka sjellë nëpërmjet një postimi në profilin e tij Facebook, disa foto dhe dëshmi

Read More...

Kush ishte AKILI ? Vetëm gjuha jonë Shqipe, di të zgidhë enigma të tilla!

Nga Aleksandër Hasanas (Mili Butka) Kush ishte AKILI dhe pse quhej ashtu? Vetëm gjuha jonë Shqipe, di të zgidhë enigma

Read More...

Dashuria e Konicës me striptisten sharmante në Washington

Në fillim të vitit 1938 Faiku ishte parë të takohej me aktoren e famshme të striptizës, 29-vjeçaren Ann Corio

Read More...

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com