Category: op/ed

Gogoli rus, pretekst për hapjen negociatave të Shqipërisë me BE-në

Fadil Maloku 1. Negociatat e nisura për anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Evropian (BE), nuk rezultojnë shkaku i progresit

Read More...

Serbët vranë fëmijët në djep. A mund të kemi fqinjësi të mirë me ta?

Shrkuan: Sahide Dedushi Lufta e vitit 1998-99 mbetët një nga ankthet më të frikshme ndër vite. Ishte  data 28

Read More...

Perëndimi nuk mund ta lërë Ballkanin në dorë të Rusisë

Nga Ivor Roberts (The Guardian) Propozimi për t’i ngritur statujë Milosheviçit në Beograd tregon një lojë më të thellë

Read More...

I urti Ymer Prizreni frymëzim brezash për lirinë

Shkruan: Jahja Lluka Janë të rrallë njerëzit që me urtësinë e tyre arrijnë të tejkalojnë çdo pengesë, drejtë qëllimeve

Read More...

Kërcënimi rus, injorimi evropian dhe “panamerikanizmi” infantil

Milazim Krasniqi “Në njërën anë shungullon nga deti/Në tjetrën ulërin nga mali.” Me këto dy vargje fillon poezia “Monedha

Read More...

Këndvështrimet për Kosovën – zërat nga Prishtina dhe Brukseli

Kosova arriti pavarësinë e saj para një dekade, në vitin 2008. Tani rrugëton drejt anëtarësimit në BE. Nga BEKIM

Read More...

Finalja e dialogut Kosovë – Serbi

Shkëlzen Maliqi Formati i dialogut Kosovë – Serbi, që për qëllim kishte normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, u

Read More...

Kopilët e Erdoganit, thikë pas shpine mikpritjes shqiptare!

Bardhyl Mahmuti Me sa mburrje kujtojmë faktin që gjyshërit dhe baballarët tanë nuk dorëzuan asnjë pjesëtarë të hebrenjve që

Read More...

‘Goditja e madhe ka nisur, pas të arrestuarve ka ministra e kryeministra”

Nga Spartak Ngjela Ishte dhe është e qartë: pa Shqipërinë e bashkuar, kjo zonë gjeografike ku jetojnë shqiptarlt, dhe

Read More...

Veriu i Kosovës, pengesë për integrimin e Prishtinës dhe Beogradit në BE

Mimoza Kelmendi Arrestimi i Marko Gjuriq në Mitrovicën veriore, kërcënimet e Vuçiqit apo deklaratat e Putini, tërheqja e Listës

Read More...

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com