Dëshmitari maqedonas rrëfen në gjykatë sulmin e tmerrshëm ndaj Selës: “Vriteni Shiptarin. Vriteni qenin. Mori fund ai”

In Lajme, Rajoni

Një dëshmitarë i Prokurorisë për tentativën e vrasjes së deputetit Zijadin Sela më 27 prill të vitit të kaluar nuk i kujtoheshte ajo që ndodhi në praninë e tij gjatë sulmit ndaj Parlamentit.

Në gjyqin për tentativën e vrasjes së Selës, dëshmitari u thirr pasi kishte pesë ose gjashtë video inçizme dhe pesë fotografi të marra me telefonin e tij celular. Ai është kushëri i njërit prej të të akuzarve për dhunën në Kuvend.

Ai theksoi se në hetuesi ka thënë se ka parë një burrë në një jelek prej lëkure, se si e kishte kapur gjysmë të vdekurin Sela dhe se e njohu atë si ishte i akuzuari Aleksandar Janevski-Toshta. Pastaj ai pranoi se gjithashtu e kishte regjistruar atë.

Ai gjithashtu e korrigjoi dëshminë se kishte “Parë rreth 20 veta se si i kishin kërcyer dhe filluan të godisnin në kokë, në këmbë, në stomak. Ata bërtitën: “Vriteni Shiptarin!” Vriteni qenin! “Por ai dëgjoi edhe thirrje:” Lëreni atë. Mori fund”.

“Ju thatë se nuk keni dëgjuar asgjë?” e pyeti prokurori dëshmitarim.

“Po, thashë kështu sot dhe kjo është gabimi im”, tha dëshmitari.

Prokurori ia rikujtoi atij se kishte fshehur kushëririn e tij Sasho Senkov në video inçizimet. Senkov është një nga dhjetë të akuzuarit për tentativë vrasjen e Ziadin Selës, të cilët janë në paraburgim.

Ai pohoi se mund të konfirmojnë praninë e personave që atë ditë ishin në mesin e të akuzuarve në Parlament, por jo edhe veprimet e tyre, sepse gjatë gjithë kohës që ai po filmonte “trupin e Selës i shtrirë në gjak në tokë, me barkun dhe fytyrë të kthyer kah dyshemeja.”

You may also read!

Shpërthen Klopp: Ramos, je kanceri i futbollit! (Foto)

“I dashur Ramos, ndoshta për tifozët e skuadrës tënde mund të jesh hero, por për ata që e duan

Read More...

Rusët nuk i japin vizë se është shqiptare? Era Istrefi rrezikon performancën për hapjen e Botërorit

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi do të jetë zëri i këtij Botërori, teksa do të së bashku me Will Smith

Read More...

Arifi ia rikujton Vuçiqit marrëveshjet që nuk i ka zbatuar

Shefi i delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë në Bruksel, Avni Arifi, ka përmendur marrëveshjen për energjinë të

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com