Dështimi i CIA-s në Shqipëri! U vranë 300 agjentë

In op/ed

Kur në vitin 1950, CIA amerikane dhe shërbimi sekret britanik MI6 kryen një aksion të përbashkët në Shqipërinë komuniste që asokohe drejtohej nga Enver Hoxha, aksioni përfundoi si mos më keq.

Gjiganti mediatik britanik BBC, shkruan se përgjatë katër viteve këto dy shërbime ishin “dekonspiruar” dhe manovruar me qëllim nga Sigurimi Sekret Shqiptar. 300 prej agjentëve të tyre përfunduan të vdekur.

Për shumë vite dështimi i këtij aksioni ishte kritikuar nga agjenti britanik i shërbimit inteligjent, Kim Philby i cili spiunonte për sovjetiket.

Por historiani britanik Steve Long ka gjetur prova të reja për këtë periudhë, raporton “zeri.info”.

Në fotografinë e publikuar nga BBC e cila është shfaqur në Tiranë shihet një i burgosur që po dërgohej për ekzekutim.

Credit: Albana Kasapi, BBC

You may also read!

Greqia, vendi që të ofron ski dhe not në një ditë

Të notosh edhe të bësh ski, këtë mundësi të ofron fqinji ynë Greqia. Në veri dhe veriperëndim në kufinjtë me Shqipërinë

Read More...

Kryeministri i Malit të Zi reagon pas ratifikimit të demarkacionit

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, ka mirëpritur ratifikimin e djeshëm të demarkacionit në Kuvendin e Kosovës. Ai

Read More...

Rama në Stamboll, çfarë do të diskutojë me Erdoganin në Tarabya Palace

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot në orën 19:00 me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Takimi do

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com