Dështimi i CIA-s në Shqipëri! U vranë 300 agjentë

In op/ed

Kur në vitin 1950, CIA amerikane dhe shërbimi sekret britanik MI6 kryen një aksion të përbashkët në Shqipërinë komuniste që asokohe drejtohej nga Enver Hoxha, aksioni përfundoi si mos më keq.

Gjiganti mediatik britanik BBC, shkruan se përgjatë katër viteve këto dy shërbime ishin “dekonspiruar” dhe manovruar me qëllim nga Sigurimi Sekret Shqiptar. 300 prej agjentëve të tyre përfunduan të vdekur.

Për shumë vite dështimi i këtij aksioni ishte kritikuar nga agjenti britanik i shërbimit inteligjent, Kim Philby i cili spiunonte për sovjetiket.

Por historiani britanik Steve Long ka gjetur prova të reja për këtë periudhë, raporton “zeri.info”.

Në fotografinë e publikuar nga BBC e cila është shfaqur në Tiranë shihet një i burgosur që po dërgohej për ekzekutim.

Credit: Albana Kasapi, BBC

You may also read!

Pamje të rralla, Oliver Ivanoviq ia puth dorën vajzës së Bajram Rexhepit (Video)

Në këto pamje të rralla, arkiv e agjencionit të lajmeve Associated Press, të publikuara më 2015-ën, shihet se si

Read More...

Policia e Kosovës zbulon pronarin e veturës që vrau Ivanoviqin

Shpend Maxhuni, drejtori i Policisë së Kosovës, në një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë

Read More...

Vllasi: Oliveri është vrarë nga serbët, por Beogradi do t’ua veshë shqiptarëve

Disa goditje me revole zhurmëmbytëse ishin fatale për Oliver Ivanoviq, liderin e SDP-së, që u vra në mëngjesin e

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com