Dita ndërkombëtare e fëmijëve, rreth 1400 ishin vrarë në luftë nga forcat serbe

In Kosova, Lajme

Serbia vrau rreth 1400 fëmijë gjatë luftës në Kosovës. Shumë prej tyre ishin nën moshën 10 vjeçare. Për shumicën prej tyre asnjëherë nuk pati drejtësi.

Lufta në Kosovë la shumë të vrarë e po kaq dëme materiale. Më së keqi e pësuan fëmijët, të cilët nuk u kursyen nga agresioni serb.

Sot kur në botë, përfshirë Kosovën po festohet në mënyra të ndryshme 1 Qershori-Dita e fëmijëve, kujtojmë se ishin 1392 fëmijë që u vranë barbarisht nga regjimi serb.

296 prej tyre ishin nën moshën 10 vjeçare.

Drejtësia edhe kaq vjet pas luftës, nuk është vënë në vend për shumicën prej këtyre viktimave.

Që nga viti 1950 1 Qershori konsiderohet si ‘Dita e Fëmijëve’.

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com