Doni të lini cigaren? Disa mënyra efektive për të luftuar duhanpirjen

In Shendeti

Duhanpirja ka efekte mbi çdo organ të trupit tonë e mund të shkaktojë shumë sëmundje, pasojat e të cilave mund të jenë edhe fatale. Por asnjëherë nuk është vonë për të marrë një vendim përfundimtar për të hequr dorë nga ky ves. Më poshtë po japim disa mënyra të vlefshme do t’ju ndihmojnë të lini cigaren njëherë e përgjithmonë.

Merrni vendimin për ta ndërprerë
Vendosni datën dhe kohën për të ndaluar konsumimin e duhanit; ju duhet të hiqni dorë në mënyrë të natyrshme. Por mos u përpiqni të bindni veten se duhet ta shkurtoni paraprakisht.

Përfitimet pozitive
Mos e harroni faktin që cigaret nuk sjellin asgjë pozitive për ju, pasi thjesht ju mbajnë të varur e iu shndërrojnë në një skllav të nikotinës. Në momentin që nuk do e konsumoni më, ju nuk po humbni asgjë, përkundrazi po merrni përfitime të mrekullueshme jo vetëm në shëndet, por edhe në energji e para. Lënia e cigares do ju ndihmojë të keni më shumë vetëbesim, respektim vetjak, liri dhe më i rëndësishëm është fakti që do të zgjasni jetën tuaj dhe do e bëni atë më cilësore.
Bëjini vetes një premtim
Në të vërtetë, nuk ka asgjë për të hequr dorë, pasi ju po shpëtoni jetën tuaj. Ndizni cigaren tuaj të fundit dhe bëni një premtim solemn që pavarësisht se çfarë mund të ndodhë në të ardhmen, nuk do të pini më kurrë ndonjë cigare ose do të merrni nikotinë në ndonjë formë tjetër. Ky është një nga vendimet më të rëndësishme që do të merrni ndonjëherë, sepse gjatësia dhe cilësia e jetës suaj të ardhshme varen në mënyrë kritike nga ajo. Për më tepër, ju e dini se është vendimi i saktë.

Mos u “tundoni”
Trupi juaj do të vazhdojë të tërhiqet nga nikotina për disa ditë, por kjo nuk do të thotë që ju duhet të tregoheni të dobët ose të dëshironi cigaret sërish. Tërheqja momentale është shumë e vogël, nuk ka dhimbje dhe kalon shpejt. Mendoni se ju tashmë jeni një jo-duhanxhi dhe kështu do të jeni të lirë prej saj përgjithmonë. Gjithashtu nëse ju mendoni se një cigare shkon me një kafe, çaj, pije ose pushim, duhet të ndryshoni mënyrën e të menduarit. Thjesht thojini vetes “Është e mrekullueshme, mund të gëzoj këtë moment pa pasur nevojë të mbytem deri në vdekje”.

Mos i shmangni duhanpirësit
Mos u mundoni të shmangni situatat e pirjes së duhanit. Dilni jashtë dhe mos kini zili për duhanpirësit pasi secili prej tyre do të dëshirojë të jetë aq i fortë sa ju për ta lënë pas këtë ves. Asnjë duhanpirës nuk dëshiron të shohë fëmijët e tyre të fillojnë duhanin, që do të thotë se ata dëshirojnë që ata të mos kishin filluar vetë. Mos harroni se nuk jeni ju që jeni duke u privuar, por ata duhanpirës të “varfër”. Këta të fundit janë duke u privuar nga shëndeti, energjia, paraja, paqja e mendjes, besimi, guximi, vetë-respektimi dhe liria. Nëse ju ofrohet një cigare, thjesht thoni: “Jo faleminderit – nuk pi duhan”.

Nuk iu ndihmon në momente vështirësie
Kurrë mos u mashtroni duke menduar se mund të keni cigare të çuditshme vetëm për të qenë i shoqërueshëm ose thjesht për të kaluar një moment të vështirë. Nëse e bën, do të gjesh veten në kurth vazhdimisht. Asnjëherë mos mendoni vetëm për një cigare të fundit, por për gjithë zinxhirin e jetës së ndyrë që iu ofron.

Shmangni zëvendësuesit
Mos përdorni asnjë zëvendësues. Ata të gjithë e bëjnë më të vështirë për t’u ndalur, sepse ata përjetësojnë iluzionin se po bëni një sakrificë. Zëvendësuesit që përmbajnë nikotinë si e-cigare ose të ashtuquajturat Terapia e zëvendësimit të nikotinës; janë veçanërisht të padobishme, pasi ata thjesht mbajnë varësinë ndaj nikotinës gjallë. Mos mbani cigare me vete .
Mos mbani cigare me vete, pasi nëse e bëni kjo do të thotë se jeni duke dyshuar në vendimin tuaj. Jo-duhanpirësit nuk kanë nevojë për cigare. Ju jeni tashmë një jo-duhanxhi në çastin kur konsumoni cigaren tuaj përfundimtar.

Jetoni një jetë pa tym
Jeta së shpejti do të kthehet në normale si një jo-duhanpirës, por duhet të kini kujdes që të mos bini përsëri në kurth. Nëse truri juaj ndonjëherë fillon të luajë truket duke menduar “Vetëm një cigare”, mos harroni se nuk ka diçka të tillë, kështu që pyetja që duhet të pyesësh veten nuk është: “A duhet të kem një cigare tani” por “A dëshiroj të bëhem një duhanpirës përsëri, gjithë ditën, çdo ditë duke dëmtuar jetën time? “Përgjigja” Jo “. Në këtë mënyrë ju përgëzoni veten se jeni i lirë dhe mbetët jo-duhanpirës për pjesën tjetër të jetës suaj.

You may also read!

Sipas Beogradit, Berlini e do Kosovën vëzhguese në OKB

Dikush nga zyrtarët e lartë të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë, shefi i ri i diplomacisë Heiko Maas, ose

Read More...

Ja si do të shënohet “Epopeja e Dukagjinit”

Me rastin e 24 marsit “Epopesë së Dukagjinit”, që konsiston me 20-vjetorin e fillimit të luftës së UÇK-së, në

Read More...

Shtrëngimet e Stomakut – Cilat Janë Zgjidhjet Natyrale

Dhimbja e stomakut është e zakontë, jo vetëm tek fëmijët por edhe tek të rriturit. Shkaqet e kësaj dhimbjeje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com