Ekspertët evropian: Kosova në mesin e 10 shteteve që duhet vizituar

In Kosova, Lajme

Kosova zë vendin e katërt në mesin e 10 shteteve evropiane që duhet vizituar.

Kështu e kanë vlerësuar një grup i ekspertëve evropianë Lonely Planet” që çdo vit  bëjnë zgjedhin e destinacioneve më emocionuese për të vizituar anembanë kontinenti.

Në krye të kësaj listë gjenden, qendra historike e Bolonjës në Itali dhe Cantabria në bregun verior të Spanjës.

Kosova është vlerësuar për shtigje dramatike, historinë e epokës osmane dhe një skenë kulturore në rritje.

Ky vlerësim është publikuar edhe në ‘Daily Mail.

E poshtë Kosovës renditën edhe Ishujt Cyclades  në Greqi, Ndërtesat shumëngjyrëshe dhe rrugët e ngushta me kalldrëm të kryeqytetit lituanez, Vilnius.

Në fund të kësaj liste gjendet edhe kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana. Ai vlerësohet për arkitekturën e tij të gjallë osmane dhe sovjetike.

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com