Flini mirë dhe shmangni pagjumësinë, ja këshillat e mjekut

In Shendeti

Në rast se ju ka ndodhur të numeroni delet me mijëra herë dhe nuk ju ka zënë gjumi, apo zgjoheni vazhdimisht ne ju japim disa këshilla të vlefshme se si të flini mirë duke shmangur pagjumësinë.

Problemet në jetën e përditshme, në shkollë apo punë na shtojnë stresin, ankthin dhe sigurisht ndikojnë edhe në cilësinë e gjumit.

Një nga këshillat kryesore është të shmangim aktivitetin fizik afër orës së gjumit sepse organizmit i shtohet gjallëria. Ju këshillojmë të bëni aktivitete më qetësueses i leximi i një libri.

Pini pije të ngrohta qetësuese si kamomili dhe kujdesuni të mos shtriheni për të fjetur me barkun plot nga një darkë e pasur me ushqim të bollshëm e të rëndë për stomakun. Zgjidhni pjata me përmbajtje magnezi dhe proteinash si perimet apo drithërat integrale.

Largohuni prej smartfonit, tabletit dhe dritës së fortë në dhomë. Drita stimulon nervin optik i cili i çon impulse trurit, mendja nuk arrin të qetësohet dhe as trupi.

Mundohuni të flini në orare të rregullta dhe të shmangni kafetë.

Dhoma në të cilën do të pushoni duhet të jetë larg zhurmave dhe në temperaturën 20gradë.

Këshillohet pak meditim përpara gjumitShmangni mendimet dhe përqëndrohuni tek frymëmarrja dhe qetësia.

You may also read!

Sërish sulme në Siri (Foto)

Forcat ajrore irakiane kanë kryer sulme kundër pozicioneve të Shtetit Islamik në Siri, ka thënë zyra e kryeministrit Haider

Read More...

Hudhrat e Njoma Si Mrekulli Pranverore – Vlerat Për Shëndetin

Hudhrat e njoma paralajmërojnë ardhjen e pranverës. Nga marsi në maj, kjo është periudha e tyre. E ndërsa shumë

Read More...

Një pilote seksi si Angelina Jolie

Angelina Jolie është pjesë e dokumentarit “Mbretëresha e planetit të gjelbër” dhe është filmuar duke pilotuar një aeroplan. Ylli

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com