Gratë më të suksesshme në botë: Ja si të rriteni në karrierë!

In Ekonomi

Gratë më të fuqishme dhe më të pasura në botë sigurisht që njohin një ose dy gjëra për suksesin e karrierës. Të 50 gratë e biznesit në listën e vitit 2017, kanë rritur radhët e korporatave duke i kthyer në një gamë të gjerë të industrish përfshirë teknologjinë, energjinë, mbrojtjen dhe mallrat e konsumit.

Dritare. net sjell këshillat që japin ato, për gratë që duan të ndjekin hapat e tyre:

 

Jini vetvetja 

Karen Lynch, presidentja e “Aetna”

“Kur më propozuan për një rol të rëndësishëm fillova të evitoja të gjitha veshjet me ngjyra dhe me lule, sepse nuk duhej të dukesha një vajzë, por një zonjë. Në mënyrë indirekte, më thanë, se feminiliteti im ishte një barrierë. Për shkak të pamjes time të jashtme, ata nuk mundën ta shihnin forcën time të brendshme. Pa marrë parasysh këtë, unë luftova dhe mora punën. Që atëherë, unë e kam vendosur jo vetëm të vishem me lule, por mbi të gjitha me ngjyrë rozë”.

Leanne Caret, presidente dhe CEO e Mbrojtjes, Hapësirës ​​dhe Sigurisë, Boeing

“Pa marrë parasysh se ku shkoni, mos harroni se kush jeni.”

Shari Ballard, EVP i lartë dhe kryetare e shitjes të shumicës, Best Buy

“Jini të qartë se kush jeni dhe çfarë jeni duke bërë me jetën tuaj. Pastaj, bëhuni gati qw bota t’ju testojë pa pushim”.

Besimi është çelësi

Kathleen Murphy, presidente, Investimi personal, Investimet e besnikërisë

“Thjesht vazhdoni të punoni. Shumë shpesh, gratë krijojnë një hendek që i bëjnë ato të ngadalësojnë dhe hutohen ndërkohë që meshkujt vazhdojnë normalisht. Thjesht vazhdoni më para.”

Susan Wojcicki, CEO, YouTube, Google / alfabet

“Flisni. Mos kini frikë të thoni se çfarë keni në mendje, ose të kërkoni çfarë të doni. “

Cathy Engelbert, CEO, Deloitte

“Ngrini dorën tuaj, merrni rreziqe dhe mos u trembni, kjo është një nga pengesat më të mëdha për suksesin.”

Jini të hapur ndaj mundësive

Mary Barra, kryetare dhe CEO, General Motors:

“Mos i prishni degët e karrierës tuaj shumë herët. Mos u largoni nga karriera në bazë të asaj që mund të ndodhë.

Sheryl Sandberg, COO, Facebook

“Gjithmonë merreni me sfida të reja  edhe nëse nuk jeni të sigurt se jeni plotësisht i gatshëm apo jo.”

Ginni Rometty, kryetar, president dhe CEO, IBM

“Jini të përgatitur për të parë mundësitë e rritjes kur ato paraqiten, sepse ato janë mundësitë kyçe të të nxënit. Kuptohet se ato do t’ju bëjnë të ndiheni të pakëndshme dhe impulsi juaj fillestar mund të jetë që ju të mos jeni gati. Por mbani mend: Rritja dhe ngushëllimi kurrë nuk ekzistojnë.”

Rrethoj veten me njerëz të mirë

Ruth Porat, SVP dhe CFO, Google / alfabet

“Sigurohuni që jeni duke punuar për dikë që beson te ju, që është i gatshëm të ndwrmarrë rreziqe për ju, që ju jep mundësi shtrirjeje dhe ju të mbështet nëse gjërat bëhen të vështira. Dhe bëni të njëjtën gjë për njerëzit në ekipin tuaj. “

Judith McKenna, EVP dhe COO, Walmart U.S.

“Kurrë mos kini frikë të rekrutoni njerëz më të zgjuar se ju, dhe mos kini frikë të rekrutoni njerëz të ndryshëm nga ju. Kjo është ndonjëherë e vështirë për tu bërë, por tepër e guximshme në qoftë se ju doni të krijoni një ekip që është me të vërtetë efektiv“.

Marianne Lake, CFO, J.P. Morgan Chase

“Ju jeni vetë aq i mirë sa ekipi që ndërtoni, prandaj jeni një magnet talentesh dhe rrethoni veten me më të mirët dhe më të zgjuarit”.

Gjeni ekuilibrin e duhur për ju

Margaret Keane, presidente dhe CEO, Synchrony Financial

“Jeta vazhdon dhe kërkesat kontradiktore të punës dhe shtëpisë shpesh ndryshojnë rrugën tuaj ‘origjinale’. Lëvizja paralele apo edhe lëvizja në pozita më të vogla, mund të dallojë shkathtësitë dhe përvojën në mënyra që përfundimisht të çojnë në role më të mëdha.“

Michele Buck, presidente dhe CEO, Hershey

“Bëjeni punën pjesë të jetës, mund të keni një karrierë të përkryer dhe të jeni një nënë e mahnitshme”.

Amy Hood, EVP dhe CFO, Microsoft

“Ju nuk do të keni të njëjtin plan që keni sot pas disa vitesh. Jeta dhe përparësitë ndryshojnë dhe kështu do të zgjedhjet tuaja. “

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com