BE-ja kërkon nga 43 deputetët që të tërhiqen nga zhbërja e Speciales

In Kosova, Lajme

Bashkimi Evropian kë kërkuar nga 43 deputetët nënshkrues që të tërhiqen iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale, raporton KTV.

Në një reagim të dërguar nga zyra e BE-së në Kosovë, thuhet se iniciativa, që ende është në pritje pranë Kuvendit të Kosovës, paraqet një shqetësim serioz për BE-në dhe vendet e saj anëtare.

“Çdo tentim për të shfuqizuar ose ndryshuar mandatin e Dhomave të Specializuara, dëmton seriozisht një arritje të tillë, dhe do të rrezikojë punën e përbashkët BE-Kosovë në sundimin e ligjit në vitet e fundit. Kjo do të ndikonte negativisht në raportet e Kosovës me Bashkimin e Evropian,” thuhet në komunikatë.

BE-ja ka vlerësuar deklarata e fundit të liderëve politikë, mediave dhe shoqërisë civile, që kanë ngritur zërin kundër një iniciative të tillë të dëmshme.

“Liderët kosovarë duhet të mbajnë Kosovën me vendosmëri në agjendën evropiane, të cilën e ndan Ballkani Perëndimor, në përputhje me dëshirat dhe pritjet e popullit të Kosovës,” thuhet në fundin e komunikatës.

You may also read!

Manchester City marshon drejt titullit kampion, mposht Newcastlen (Video)

Sulmuesi argjentinas Sergio Aguero ka bërë një performancë mbresëlënëse duke kompletuar het-trikun për t’ia siguruar Manchester Cityt fitoren në

Read More...

Deputeti i parlamentit serb nga Zubin Potoku: “Zoti i Veriut” është Milos Radojiciq, rrahu midis qytetit Goran Rakicin

Deputeti i pavarur në Parlamentin serb nga Zubin Potoku, Slavisa Ristic pohoi se Milos Radojicic është “Zot i veriut”.

Read More...

“Ymeri do jetë kryetar i Partisë Socialdemokrate, Ahmeti kandidati i saj për kryeministër”

Gazetari dhe analisti Adriatik Kelmendi, e ka bërë një analizë mbi zhvillimet e fundit në Vetëvendosje dhe ndarjen e

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com