Jahjaga: Drejtësia ka dështuar t’i mbrojë viktimat e dhunës në familje

In Kosova, Lajme

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka thënë se është e zhgënjyer me mosveprimin e institucioneve në parandalimin dhe luftimin e dhunës në familje.

“Kur flitet për dhunën në familje, ndjej irritim dhe zhgënjim në të njëjtën kohë”, ka deklaruar ajo në konferencën “Drejtësi për gratë e vrara në aktet e dhunës në familje”, në kuadër të festivalit, “FemArt” që po mbahet në Bibliotekën Kombëtare.

Ajo ka thënë se drejtësia ka dështuar t’i mbrojë viktimat e dhunës në familje.

“Vetëm vitin e shkuar janë raportuar mbi 1000 raste të dhunës në familje, gjysma e të cilave kanë qenë të raportuara nga gratë. Kemi dështuar të grumbullojmë prova të nevojshme për këto viktima të dhunës. Sistemi i drejtësisë dështoi t’i mbrojë këto gra”, është shprehur Jahjaga.

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com