Koreja e Veriut: Vazhdimi i sanksioneve amerikane quhet akt lufte

In Bota, Lajme

Koreja e Veriut i cilësoi sot sanksionet e fundit të njëanshme amerikane të shpallura të premten si një akt lufte, sipas një komunikatë të publikuar nga agjencia zyrtare e lajmeve koreanoveriore KCNA. Presidenti amerikan, Donald Trump, njoftoi të premten masa të reja që synojnë të izolojnë edhe më shumë Korenë e Veriut për shkak të programeve të saj bërthamore dhe balistike, duke i konsideruar ato si sanksionet më të ashpra të imponuara ndonjëherë kundër një vendi.

Këto masa shënjestrojnë më shumë se 50 kompani transporti detar dhe anije që, sipas ekzekutivit amerikan, ndihmojnë Phenianin të anashkalojë shumë shtrëngime ndaj të cilave është objekt.

“Sikurse e kemi përsëritur shumë herë, i konsiderojmë të gjitha shtringimet kundër nesh si një akt lufte”, deklaroi Ministria koreanoveriore e Punëve të Jashtme në një komunikatë të publikuar dje nga KCNA-ja, njofton ata.

Gjatë një konference për shtyp të përbashkët me kryeministrin australian, Malcolm Turnbull, Trump kishte bërë thirrje të premten për t’u bashkuar që “të pengohet kjo diktaturë brutale që kërcënon botën me shkatërrimin bërthamor”, duke iu referuar Koresë së Veriut.

Ai kishte theksuar se “nëse sanksionet nuk funkdionojnë, SHBA-ja do të kalojë në fazën II, që mund të jetë e ashpër”.

You may also read!

Greqia, vendi që të ofron ski dhe not në një ditë

Të notosh edhe të bësh ski, këtë mundësi të ofron fqinji ynë Greqia. Në veri dhe veriperëndim në kufinjtë me Shqipërinë

Read More...

Kryeministri i Malit të Zi reagon pas ratifikimit të demarkacionit

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, ka mirëpritur ratifikimin e djeshëm të demarkacionit në Kuvendin e Kosovës. Ai

Read More...

Rama në Stamboll, çfarë do të diskutojë me Erdoganin në Tarabya Palace

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot në orën 19:00 me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Takimi do

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com