Kosova rrezikon t’i humbë 78 milionë euro të IPA-së

In Ekonomi

Qeveria rrezikon fondet e IPA-së prej 78 milionë eurove. Kosova rrezikon t’i humbë 78 milionë euro nga fondet e IPA-së, si rezultat i neglizhencës dhe papërgjegjësisë se institucioneve.

Kosova ka marrëveshje financiare me BE-në për 75 milionë euro nga fondet e IPA-së, prej të cilave Kosova merr pjesë në formë të bashkëfinancimit me 3 milionë euro.

Mirëpo në buxhetin e vitit 2017 nuk është paraparë asnje cent për këtë punë, shkruan Gazeta Fjala.

Këtë shqetësim e kanë ngritur edhe anëtaret e Komisionit për Integrime Evropiane, në mbledhjën e fundit.

“Si Komision për Buxhet këtu jemi për koston buxhetore të këtij projektligji dhe jemi për këtë marrëveshje financiare me IPA-në, por nga vlerësimi që është bërë 3 nga Departamenti për Buxhet, shohim se nuk është përfshirë kostoja buxhetore në projeksionet buxhetore 2017-2019. Ministria e Financave është arsyetuar se nuk na ka marr asnjë kërkesë nga Komuna e Prishtinës dhe e Gjakovës, për tu përfshirë ne Buxhet”, citohet të këtë thënë Safete Hadërgjonaj, anëtare e Komisionit për Buxhet dhe Financa.

Se këto mjete nuk janë ndarë me buxhet e ka pranuar edhe Demush Shasha, sekretar në Ministrin për Integrime Evropiane, në fjalën e tij para deputetëve. “Është e vërtetë që 3 milion euro nuk figurojnë ne buxhet dhe ne së bashku me kolegët e zyrës së BE-së kemi gjet zgjidhje për këtë. Nuk ka nevojë të ndryshohet Projektligji i buxhetit për 4 vitin 2017. Marrëveshja do të ketë afat 5 vjeçar të zbatimit, dhe bashkëfinancimi jonë prej 3 milion, në cilindo vit, në 5 vitet e ardhshme kudo që i gjejmë ata 3 milion, mund te bëhet zgjidhja”, ka sqaruar Shasha.

You may also read!

Greqia, vendi që të ofron ski dhe not në një ditë

Të notosh edhe të bësh ski, këtë mundësi të ofron fqinji ynë Greqia. Në veri dhe veriperëndim në kufinjtë me Shqipërinë

Read More...

Kryeministri i Malit të Zi reagon pas ratifikimit të demarkacionit

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, ka mirëpritur ratifikimin e djeshëm të demarkacionit në Kuvendin e Kosovës. Ai

Read More...

Rama në Stamboll, çfarë do të diskutojë me Erdoganin në Tarabya Palace

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot në orën 19:00 me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Takimi do

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com