Licht: Kosova ka shpallur pavarësinë, as nuk mund të imagjinohet të jetë pjesë e Serbisë

In Lajme, Rajoni

Kryetarja e Fondit të Beogradit për politikë Sonja Licht, thotë se për ata që shprehen për “ngrirjen” e problemit të Kosovës, është krejtësisht njëjtë se çfarë do të ndodhë me Serbinë.

Në intervistë për javoren serbe “Novi Magazin”, ajo ka vlerësuar se me kalimin e kohës është forcuar “obsesioni kokëfortë se është mirë që konflikti të ngrihet” dhe pritjet se do të fitojnë diçka në një largësi të ardhme.

“Shtyrja do të sillte deri tek ajo që tash po luftojmë me mendime jo reale. E dimë de-facto marrëveshjen e Kumanovës dhe pastaj de-jure kur në vitin 2008 Kosova shpalli pavarësinë dhe u bë shtet i pavarur, dhe është e vështirë të imagjinohet që Kosova të jetë pjesë e Serbisë. Të gjithë e dimë këtë, është e vështirë të thuhet, ka shumë emocione,” tha ajo.

Sipas saj, në Interes të Serbisë është që Kosova të jetë shoqëri normale.

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com