NATO e frikësuar nga Rusia, trupat britanike stërviten në -19 °C në Estoni (Foto)

In Bota, Lajme

Frika e NATO-s nga një lëvizje e mundshme ushtarake e Rusisë për të pushtuar vendet baltike, ka bërë që trupat britanike të ushtrohen në kampin masiv të trajnimit në Estoni, shkruan The Sun.

Në fotot e siguruara nga prestigjiozja britanike ushtarët shihen teksa stërviten me një linjë ushtrimesh që synon shkatërrimin e kundërshtarëve rusë në fshatrat estoneze gjatë dimrit Baltik.

Duke kaluar nëntë ditë, Kampi i Ushtrimit të Dimrit pa më shumë se 100 ushtarë nga një kompani e Batalionit të Parë të Mbretërisë së Uellsit që ushtronin aftësitë e tyre luftarake në vijën e frontit të NATO-s kundër Rusisë.

Frika që Presidenti Vladimir Putin të mund të komplotojë për të pushtuar shtetet baltike, të cilat u shkëputën nga Rusia kur Bashkimi Sovjetik u shemb në fillim të viteve 1990, është rritur.

Duke ndërmarrë një sërë sulmesh dhe manovra mbrojtëse kundër aleatëve të tyre estonezë, trupat simuluan atë që mund të ishte një ndërhyrje e ushtrisë ruse me urdhër të Putinn për të aneksuar kombin e vogël.

Stërvitja u zhvillua në një zonë ushtrimesh ushtarake, në veri-perëndim të kampit të tyre në qytetin e Tapu, Estoni. Me temperaturë -19 ° C, trajtimi me të ftohtin ishte një “sfidë masive” pasi Ushtria britanike përdoret për mjedise me erë, me shi dhe kohë të butë.

Pjesëtarët e Uellsit Mbretëror dhe flota e tyre e mjeteve luftarake të sulmit, u mbështetën nga një numër i tankeve të Challenger 2.

Në terren, shpesh duke kaluar nëpër dëborë të thellë, ushtarët u hodhën në pozicionet e armikut në llogore dhe fortesa. Të dyja palët do të praktikonin dhe përsosin taktikat e tyre dhe shpesh do të përdorin një shumëllojshmëri të armatimeve anti-tank.

Toger Anthony Strain, nga St Albans, Hertfordshire, tha se ushtrime të tilla janë “tepër të rëndësishme”.

Togeri Strain tha: “Arsyeja që ne sjellim ushtarët tanë këtu, është që të vrapojmë në një pyll dhe të testtojmë forcat tona, në vend që të qëndrojmë në ambiente të mbyllura”.

25-vjeçari tha se e dinin se nuk ishte një situatë jetë a vdekje, si një luftë e vërtetë,por ai tha: “Në të njëjtën kohë janë të njëjtat presione, kështu që gjatë radios kur ju jeni duke u thënë për të shkuar në një pozitë të caktuar ose për të dalë me një ide të caktuar, atëherë presioni është mjaft real sepse po formuloni një plan”.

Gjithçka ndihet e vërtetë, por sigurisht që nuk ka rezik që dikush të lëndohet, një përballje 50/50 me realitetin mendoj”.

Ndërkohë, për të nënvizuar tensionet midis Estonisë dhe Rusisë, të dy vendet shkëmbyen agjentë të kapur në një shkëmbim të stilit të Luftës së Ftohtë drejtpërdrejt nga Ura e spiunëve të Hollivudit.

Kjo u bë në vendkalimin kufitar Koidula, ku u shkëmbyen një biznesmen estonez dhe Artem Zinchenko, shtetas rus. Ata u shoqëruan në qendër të një ure mbi lumin Piusa që ndan të dy vendet.

You may also read!

Barcelona shkatërron Gironan, Suarez dhe Messi dhurojnë shou (Video)

Barcelona ka regjistruar një tjetër fitore, teksa ka mposhtur me rezultatin e thellë 5-1 Gironën, në ‘Camp Nou’. Skuadra

Read More...

Sheshel: Po të mos akuzohesha nga Haga do të mendoja se s’kam luftuar mjaftueshëm

Lideri i Partisë Radikale Serbe, Vojsllav Sheshel, ka kujtuar kohën kur është thirrur nga Tribunali i Hagës. Ai ka

Read More...

Angli, rrihet barbarisht nga 3 persona, ndërron jetë 30-vjeçari shqiptar Jozef Boci

Policia në Angli ka nisur një hetim për vrasje dhe ka bërë tre arrestime pas dhunimit që ju bë 

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com