Ndotja në Kosovë, mjekët japin alarmin! Matjet, nga Ambasada e SHBA

In Kosova, Lajme

Pamjet nga Pekini, me njerëz që ecin me maska në fytyrë për t’u mbrojtur sadopak nga ajri i ndotur, janë të njohura nga shumëkush. Por, së fundmi, edhe Kosova renditet ndër vendet më të ndotura të botës, e mjekët japin alarmin për rrezikun.

Sipas tyre, si pasojë e ajrit të ndotur, qytetarët rrezikohen të preken nga kanceri apo sëmundje të tjera. Që prej një jave, në fakt, banorët e Kosovës përballen me një ndotje të shtuar ajri, që sipas ekspertëve është 300 herë më e lartë sesa mesatarja e ndotjes së lejuar.

Kjo, bazuar në të dhënat e Ambasadës amerikane, ku thuhet se, vlerat e grimcave “PM 2.5” janë disa herë jashtë normales. Janë disa, qytetet në Kosovë të mbuluara nga mjegulla. Ndotja vjen nga faktorë të ndryshëm, si termocentralet, djegia e qymyrit dhe automjetet.

Përveç mjekëve, për cilësinë e ajrit në Kosovë ka lëshuar alarmin edhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë. Ky institut thotë se, në sezonin e dimrit, qyteti i Prishtinës është i zhytur në smog.

“Efektet afatshkurta të ndotjes së ajrit, sipas të dhënave na çojnë drejt rritjes së numrit të të sëmurëve me astmë bronkiale, bronkitet kronike, sëmundje të mushkërive te moshat e thyera, rritjen e numrit të shtrimeve në spital nga sëmundjet kardiovaskulare dhe ato respiratore, kancer, shkurtimin e jetës dhe rritjen e shkallës së vdekshmërisë”, thuhet në reagimin e IKSHP-së.

Përveç Kosovës, ndotja është alarmante edhe në Maqedoninë fqinje. Pak ditë më parë, niveli i ndotjes së ajrit i regjistruar mbi kryeqytetin Shkup ishte tri herë më i lartë nga ai i lejuar.

You may also read!

Manchester City marshon drejt titullit kampion, mposht Newcastlen (Video)

Sulmuesi argjentinas Sergio Aguero ka bërë një performancë mbresëlënëse duke kompletuar het-trikun për t’ia siguruar Manchester Cityt fitoren në

Read More...

Deputeti i parlamentit serb nga Zubin Potoku: “Zoti i Veriut” është Milos Radojiciq, rrahu midis qytetit Goran Rakicin

Deputeti i pavarur në Parlamentin serb nga Zubin Potoku, Slavisa Ristic pohoi se Milos Radojicic është “Zot i veriut”.

Read More...

“Ymeri do jetë kryetar i Partisë Socialdemokrate, Ahmeti kandidati i saj për kryeministër”

Gazetari dhe analisti Adriatik Kelmendi, e ka bërë një analizë mbi zhvillimet e fundit në Vetëvendosje dhe ndarjen e

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com