OKB-ja lavdëron Kosovën për Demarkacionin, jep vërejtje për dialogun me Serbinë

In Kosova, Lajme

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, ka ngritur shqetësimet e tij mbi tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë, veçanërisht situatën e krijuar pas arrestimit të drejtorit të ashtuquajturës zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

“Jam i shqetësuar prej shenjave të keqësimit të raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit, sidomos pas arrestimit të drejtorit të zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq më 26 mars. Thërras të dy palët që të distancohen nga veprimet provokatike dhe të përmbahen nga deklaratat nxitëse”, deklaroi Guterres.

Guterres u bëri thirrje të dy palëve të ti japin një shtysë të re dialogut, duke shtuar që pas veprimeve të fundit të të dy vendeve ky dialog ka hyrë në një fazë të re të bllokimit.

“Dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian duket se ka hyrë në një bllokadë të re. Apeloj tek të dy palët që ti japin një shtysë të re dialogut në mënyrë që të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tani të implementohen”, shtoi Guterres.

Në të njëjtën kohë, Guterres lavdëroi edhe punën e institucioneve të Kosovës në ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi proces ky që ishte mbajtur peng për më shumë se tre vite.

Në ndërkohë, Ambasadorët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së do të rishikojnë këtë raport për Serbinë dhe Kosovën  gjatë këtij muaji.

You may also read!

Shpërthen Klopp: Ramos, je kanceri i futbollit! (Foto)

“I dashur Ramos, ndoshta për tifozët e skuadrës tënde mund të jesh hero, por për ata që e duan

Read More...

Rusët nuk i japin vizë se është shqiptare? Era Istrefi rrezikon performancën për hapjen e Botërorit

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi do të jetë zëri i këtij Botërori, teksa do të së bashku me Will Smith

Read More...

Arifi ia rikujton Vuçiqit marrëveshjet që nuk i ka zbatuar

Shefi i delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë në Bruksel, Avni Arifi, ka përmendur marrëveshjen për energjinë të

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com