OKB kalon rezolutën për Sirinë, “30 ditë kohë për ndihmat”

In Bota, Lajme

Këshilli i Sigurimit të OKB-së miratoi unanimisht rezolutën që ka përcaktuar një afat kohor prej 30 ditësh për të ndihmuar njerëzit e ngecur në grackën e konfliktit në Siri.

Moska kërkoi ndryshime në draftin që bën thirrje për një armëpushim 30-ditor, në mënyrë që t’u jepet mundësi ndihmave mjekësore dhe evakuimeve të civilëve.

Disa prej diplomatëve të Perëndimit akuzojnë Rusinë se me këtë lëvizje po përpiqet të fitojë kohë.

Diplomatët e Perëndimit akuzojnë Rusinë, aleatin kyç të Sirisë, se po përpiqet të fitojë kohë. Franca tha se dështimi për të vepruar shpejt mund të përcaktojë fundin e vet Kombeve të Bashkuara.

Raportohet se brenda kësaj jave 462 persona kanë humbur jetën në enklavën rebele të Ghoutës Lindore.

Duke folur për situatën, presidenti amerikan Donald Trump drejtoi gishtin e fajit vetëm te Siria dhe aleatët kyç të saj, Rusia dhe Irani, për krizën humanitare.

You may also read!

Greqia, vendi që të ofron ski dhe not në një ditë

Të notosh edhe të bësh ski, këtë mundësi të ofron fqinji ynë Greqia. Në veri dhe veriperëndim në kufinjtë me Shqipërinë

Read More...

Kryeministri i Malit të Zi reagon pas ratifikimit të demarkacionit

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, ka mirëpritur ratifikimin e djeshëm të demarkacionit në Kuvendin e Kosovës. Ai

Read More...

Rama në Stamboll, çfarë do të diskutojë me Erdoganin në Tarabya Palace

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot në orën 19:00 me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Takimi do

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com