Pajisja që ndihmon policët të identifikojnë kriminelët në pak sekonda

In Tech

Një sistem i ri i skanimit të gjurmëve të gishtave lejon policinë të identifikojë një të dyshuar të mundshëm në një minutë.

Sipas zyrtarëve që testojnë teknologjinë, sistemi përfshin një pajisje të vogël që lidhet portalin e ri të shërbimeve biometrike për të kërkuar regjistrime të mbajtura dhe celularët, të cilët përdoren nga policët.

Policia e West Yorkshire po bashkëpunon me Home Office për një test të sistemit dhe forca është duke koduar 250 nga skanerët tek oficerët në javët e ardhshme.

Home Office tha se pritet që 20 forca të tjera të pajisen me këto skanerë deri në fund të vitit 2018.

Duke prezantuar pajisjen, e cila është si një pajisje e vogël mobile ëifi, Kryeinspektori Ian Williams tha: Për herë të parë tani mund të identifikojmë dikë në rrugë përmes gjurmëve të gishtërinjve, përmes këtyre bazave të të dhënave.

You may also read!

Sipas Beogradit, Berlini e do Kosovën vëzhguese në OKB

Dikush nga zyrtarët e lartë të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë, shefi i ri i diplomacisë Heiko Maas, ose

Read More...

Ja si do të shënohet “Epopeja e Dukagjinit”

Me rastin e 24 marsit “Epopesë së Dukagjinit”, që konsiston me 20-vjetorin e fillimit të luftës së UÇK-së, në

Read More...

Shtrëngimet e Stomakut – Cilat Janë Zgjidhjet Natyrale

Dhimbja e stomakut është e zakontë, jo vetëm tek fëmijët por edhe tek të rriturit. Shkaqet e kësaj dhimbjeje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com