SHBA, Kongresi: Nuk kishte marrëveshje të fshehtë në mes të Rusisë dhe Shtabit zgjedhor të Donald Trump

In Bota, Lajme

Komiteti i inteligjencës pranë Dhomës së përfaqësuesëve të SHBA, ka bërë të ditur se nuk ka gjetur kurrëfarë dëshmi mbi marrëveshjet sekrete në mes të Shtabit zgjedhor të Donald Trump dhe Rusisë, gjatë fushatës së zgjedhjeve presidenciale 2016.
Anëtarë republikanë të Komitetit theksuan se kanë kryer hetimet mbi implikimin rus në zgjedhjet presidenciale amerikane dhe kanë publikuar konkluzionet kryesore.

Raporti mbi 150 faqe 

Rusia, thekson raporti ka kërkuar që të ndikojë në zgjedhje, duke përhapur propagandë dhe lajme të rreme në lajme dhe media sociale. Përfaqësuesi republikan i Komitetit të inteligjencës, Mike Conaway, që ka udhëhequr hetimet, me rastin e prezantimit para mediave theksoi: “Nuk kemi gjetur asnjë dëshmi të bashkëpunimit”, tha ai duke shtuar se “gjykimi i papërshtatshëm i takimeve” me rusët ka qenë i vetmi gabim që ka bërë stafi i fushatës së Trumpit.

Komiteti konstaton shumë sulme kibernetike ndaj institucioneve amerikane gjatë viteve 2015 dhe 2016, përmes rrjeteve sociale. Por kritikojnë mungesën e përgjigjes nga ana e administratës para zgjedhjeve, dhe theksojnë se kanë hetuar se si burimet ruse kanë mbushur dosjen kundër Trumpit i cili është financuar nga Shtabi zgjedhor i Clinton.

Në përmbledhjen e cila u bë publike, raporti thekson “kontaktet problematike të zyrtarëve të lartë të komunitetit informativ (në mandatin e Obamës) dhe mediave”.

Raporti në 150 faqe ka më shumë se 40 knkluzione dhe 25 rekomandime. Ai u prit mirë nga Presidenti Trump por u hodh poshtë menjëherë nga përfaqësuesit demokratë të komitetit.

Sot raporti pritet ti dorëzohet anëtarëve demokratë të Komisionit të cilët e kanë hedhur poshtë pa e lexuar. Demokrati Adam Schiff, tha se kundërshton fuqishëm raportin, duke shtuar se hetimi i Komitetit nuk ka përfunduar, por, sipas tij, të dhënat e deritashme tregojnë “qartë” se Rusia është munduar të ndihmojë Trumpin dhe të dëmtojnë rivalen e tij demokrate, Hillary Clinton gjatë zgjedhjeve presidenciale.

Pritet që Komiteti të votoj për procedurën e heqjes së siglës SEKRET nga raporti, në mënyrë që ai të bëhet publik.

Ky nuk është hetimi i vetëm i Kongresit për Rusinë. Komiteti i inteligjencës pranë Senatit është në përfundimin të hetimit dhe po përgatitë raportin i cili për dallim nga Dhoma e përfaqësuesëve, shumica dhe pakica janë duke bashkëpunuar.

You may also read!

Sipas Beogradit, Berlini e do Kosovën vëzhguese në OKB

Dikush nga zyrtarët e lartë të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë, shefi i ri i diplomacisë Heiko Maas, ose

Read More...

Ja si do të shënohet “Epopeja e Dukagjinit”

Me rastin e 24 marsit “Epopesë së Dukagjinit”, që konsiston me 20-vjetorin e fillimit të luftës së UÇK-së, në

Read More...

Shtrëngimet e Stomakut – Cilat Janë Zgjidhjet Natyrale

Dhimbja e stomakut është e zakontë, jo vetëm tek fëmijët por edhe tek të rriturit. Shkaqet e kësaj dhimbjeje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com