SHBA nuk i tërheq trupat nga Siria pavarësisht kërcënimeve të Assadit

In Bota, Lajme

Trupat ushtarake amerikane nuk do të largohen nga Siria dhe çdo përpjekje për t’i larguar ata me forcë do të plotësohet me një reagim të armatosur, tha një zyrtar i Pentagonit, duke iu përgjigjur deklaratave të Presidentit Bashar Assad që ishte intervistuar ditë më parë nga një medium rus.

“Çdo palë e interesuar në Siri duhet të kuptohet si një sulm kundrejt forcave amerikane dhe ndaj partnerëve tanë të koalicionit”, tha Gjenerali Kenneth McKenzie gjatë një konference për shtyp në Pentagon, raporton “RT”, transmeton Periskopi.

Më shume se 2, 000 trupa amerikane janë vendosur në Siri, të cilët e përkrahin fraksionin ushtarak sirian SDF që kontrollon enklavat e At-Tanfit në jug, dhe në kufi me Jordaninë.

“Ne jemi këtu. Asgjë nuk ka për të ndryshuar”, tha ai. “Mirëmbajtja e zonës së dekonfliktimit është e rëndësishme dhe do ta shohim me shumë seriozitet çdo veprim që tenton të ndryshojë këtë”.

 

Joyce Karam

@Joyce_Karam

NEW: US Responds to Assad “Any attack on Our Partners [SDF] = Bad Policy” @thenationaluae https://www.thenational.ae/world/the-americas/pentagon-responds-to-assad-any-attack-on-our-partners-will-be-a-bad-policy-1.735875 

Joyce Karam

@Joyce_Karam

@thejointstaff Gen. McKenzie on :
•No timeline on ISIS/leaving
•Situation in Tanf “unchanged”
•Value deconfliction Status w Russia
•Assad attacking SDF would be “bad policy” https://www.thenational.ae/world/the-americas/pentagon-responds-to-assad-any-attack-on-our-partners-will-be-a-bad-policy-1.735875 

Pentagon responds to Assad: Any attack on our partners will be ‘a bad policy’

The warning comes after Mr Assad threatened to attack the US’s ally, the SDF

thenational.ae

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com