Shefi i ATK-së jep lajmin e rëndësishëm: Kjo është koha kur do të ndërroi forma e kuponëve fiskal!

In Ekonomi

Projekti i Administratës Tatimore të Kosovvës me kuponë fiskal ka ngjallur interesim të madh tek qytetarët e Republikës. Mirëpo, kjo është ‘zbehur’ paksa me rastin kur ATK-ja vendosi që ta ndryshoi formën e kësaj kampanje.

Projekti në fjalë, i ka sjellur ATK-së miliona euro për afër tri vite.

Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së, Sakip Imeri në një intervistë dhënë për “Indeksonline” ka folur për të hyrat e këtij institucioni financiar. Sipas tij, kanë shënuar rritje të vazhdueshme.

Ai ka shtuar se janë në fazën e analizimit se si do të modifikojnë formën e re të kuponëve fiskal. Imeri thotë se një gjë e tillë mund të ndodhë në kohëzgjatje deri në dy vite.

Po ashtu si një ndër projektet më të sukseshme në ATK ka rezulutar të jetë ai i Deklarimit Elektronik të tatimeve – EDI, që i njëjti ju ka mundësuar të gjithë tatimpaguesve të kryejnë tatimet e tyre.

Më tej, synimet që pretendon ti ketë shefi i ATK-së gjatë 2018-tës janë si në vijim:

Implementimi i Strategjisë së ATK-së 2015-2020,
Përmbushja e objektivave të parapara me Planin Vjetor të Punës,
Përmbushja e objektivave në kuadër të MSA-së,
Zbatimi i strategjisë për parandalimin dhe luftën kundër ekonomisë joformale,
Modernizimi i ATK përmes zhvillimit të sistemit te ri të Teknologjisë Informative,
Lancimi i faturës elektronike të TVSh-së, “E-Invoicing”,
Ngritja e kapaciteteve në fushën e menaxhimit të riskut.

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com