Shërbehet bakllava gjigante në sheshin “Nënë Tereza” (Foto)

In Kosova, Lajme

Një bakllavë gjigante si harta e Kosovës është shpërndarë në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë për nder të muajit të Ramazanit.

Kjo bakllavë është ndarë për kalimtarët e rastit.

Bakllava synon të hyjë në rekordin e librit “Guinnes”-it, dhe ka përmasa mbi 2 metra dhe është planifikuar për 4 500 persona.

Organizimin e kanë bërë vullnetarisht disa të rinj nga Prishtina, të cilët kanë marrë mbështetje edhe nga një fabrikë për prodhimin e ëmbëlsirave. Ata synojnë që kjo bakllavë ta thyejë rekordin e librit Guinnes të cilin e mban Turqia.

Asdren Bytyqi, organizator i shpërndarjes së bakllavës, ka thënë se synimi është që vitin tjetër të përgatisin bakllavën më të madhe, me të cilën do të thyejnë edhe rekordin e Turqisë për bakllavën më të madhe në botë.

You may also read!

Shpërthen Klopp: Ramos, je kanceri i futbollit! (Foto)

“I dashur Ramos, ndoshta për tifozët e skuadrës tënde mund të jesh hero, por për ata që e duan

Read More...

Rusët nuk i japin vizë se është shqiptare? Era Istrefi rrezikon performancën për hapjen e Botërorit

Këngëtarja shqiptare, Era Istrefi do të jetë zëri i këtij Botërori, teksa do të së bashku me Will Smith

Read More...

Arifi ia rikujton Vuçiqit marrëveshjet që nuk i ka zbatuar

Shefi i delegacionit të Kosovës për bisedime me Serbinë në Bruksel, Avni Arifi, ka përmendur marrëveshjen për energjinë të

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com