Sonte luhet finalja e Europa League, Marseille kërkon të bëjë surprizën ndaj Atletico Madrid

In Futboll, Sport

Sonte në mbrëmje do të luhet finalja e Europa League në këtë sezon mes Atletiko Madridd dhe Marsejës, e cila do të zhvillohet në Lion. Eventi i dytë më i rëndësishëm në Europë për klube do të diskutohet nga dy klube me shumë eksperiencë.

Skuadra e Diego Simeones konsiderohet favorite pasi ka shumë yje në skuadër të mësuar që të luajnë edhe në finale Championsi, por edhe ekipi francez nuk duhet nënvlerësuar.  2 finale të humbura në Champions me Realin në pesë vitet e fundit tregojnë vërtet shumë në këtë aspekt, madje, si për të konfirmuar diferencat, klubi madrilen kërkon trofeun e tretë në Europa League në harkun e nëntë viteve të fundit, pas suksesit të vitit 2010 në Hamburg, ku mundën 2-1 Fulhamin e trajnerit Roi Hoxhson, ndërsa në vitin 2012 “Los colchoneros” shkatërruan në finalen e Bukureshtit 3-0 Atletik Bilbaon falë një dopiete të Radamel Falkaos.

Futbollisti më i spikatur te spanjollët është Grizman, ndërkohë që te Marseja bie në sy Florian Thauvin me 3 gola në Evropë dhe 22 në Ligue 1. Të dyja skuadrat janë përballur vetëm dy herë ndërmjet tyre, një dekadë më parë në fazën e grupeve në Champions League, me Atletikon që barazoi 0-0 në Velodrome dhe fitoi 2-1 në Vincente Calderon. Finalja e sotme do të drejtohet nga holandezi Bjorn Kuipers.

You may also read!

Messi ka zaptuar “La Ligën”, të tjerët…thjesht luajnë në të

La Liga mbylli një ditë më parë edicionin e saj për sezonin 2017-2018, me verdiktet tashmë të zyrtarizuara: Barça

Read More...

Nacionalisti Sheshel përzihet edhe me politikanët shqiptarë në Maqedoni

Kryetari i Partisë Radikale Serbe, Vojisllav Sheshel, është shprehur kundër vizitës së paralajmëruar të kreut të Parlamentit të Maqedonisë Talat

Read More...

Çfarë ka ndodhur më 21 Maj, përgjatë historisë?

  Ngjarjet më të rëndësishme që kanë ndodhur më 21 Maj, ndër vite: 879 – Papa John VIII i jep

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com