Thaçi: Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave

In Kosova, Lajme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet e kërkuar për liberalizimin e vizave.

Këto komente ai ka bërë në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Bullgarisë, Boyko Borissov.

Thaçi ka thënë se Kosova 95 kriteret e kërkuara nga ajo, i ka realizuar në tërësi.

“Tash pas kalimit të demarkacionit, kjo çështje është përmbyllur edhe pas takimit me komisionerin Han dhe Mogherinin. Unë shoh se gjërat po lëvizin në drejtim të duhur, derisa vendimi është në duart e autoritete të BE-së”, ka theksuar ai.

Sipas tij, liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të ndodhë këtë vit. Thaçi më tutje ka folur edhe për njohjen eventuale të Kosovës si shtet nga ana e Rusisë, ku ka theksuar se kjo gjë do të ishte e mirëseardhur.

Ai më tutje ka thënë se njohja e Kosovës nga Rusia do të ishte lehtësim edhe për Serbinë, sepse sipas tij, do ta largonte nga barra mitin të cilën e mban kjo e fundit për Kosovën.

“Kosova është e interesuar edhe për këtë njohje, sepse nuk duam të kemi asnjë shtet armik”, ka shtuar Thaçi.

Ndryshe, shefi i Qeverisë bullgare po qëndron sot në Kosovë, ku pritet të zhvillojë takim edhe me kryeministrin e vendit. Aktualisht Bullgaria është shteti që po e udhëheq Presidencën e BE-së.

You may also read!

Sërish sulme në Siri (Foto)

Forcat ajrore irakiane kanë kryer sulme kundër pozicioneve të Shtetit Islamik në Siri, ka thënë zyra e kryeministrit Haider

Read More...

Hudhrat e Njoma Si Mrekulli Pranverore – Vlerat Për Shëndetin

Hudhrat e njoma paralajmërojnë ardhjen e pranverës. Nga marsi në maj, kjo është periudha e tyre. E ndërsa shumë

Read More...

Një pilote seksi si Angelina Jolie

Angelina Jolie është pjesë e dokumentarit “Mbretëresha e planetit të gjelbër” dhe është filmuar duke pilotuar një aeroplan. Ylli

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com