Thaçi: Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave

In Kosova, Lajme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet e kërkuar për liberalizimin e vizave.

Këto komente ai ka bërë në një konferencë të përbashkët me kryeministrin e Bullgarisë, Boyko Borissov.

Thaçi ka thënë se Kosova 95 kriteret e kërkuara nga ajo, i ka realizuar në tërësi.

“Tash pas kalimit të demarkacionit, kjo çështje është përmbyllur edhe pas takimit me komisionerin Han dhe Mogherinin. Unë shoh se gjërat po lëvizin në drejtim të duhur, derisa vendimi është në duart e autoritete të BE-së”, ka theksuar ai.

Sipas tij, liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të ndodhë këtë vit. Thaçi më tutje ka folur edhe për njohjen eventuale të Kosovës si shtet nga ana e Rusisë, ku ka theksuar se kjo gjë do të ishte e mirëseardhur.

Ai më tutje ka thënë se njohja e Kosovës nga Rusia do të ishte lehtësim edhe për Serbinë, sepse sipas tij, do ta largonte nga barra mitin të cilën e mban kjo e fundit për Kosovën.

“Kosova është e interesuar edhe për këtë njohje, sepse nuk duam të kemi asnjë shtet armik”, ka shtuar Thaçi.

Ndryshe, shefi i Qeverisë bullgare po qëndron sot në Kosovë, ku pritet të zhvillojë takim edhe me kryeministrin e vendit. Aktualisht Bullgaria është shteti që po e udhëheq Presidencën e BE-së.

You may also read!

Gjermania nis dëbimin e shqiptarëve, këto janë shifrat

Numri i të huajve që janë dëbuar nga Gjermania gjatë vitit 2017 ka qenë 23 966 gjithsej, ose më

Read More...

Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më

Read More...

Thirrjet raciste për shqiptarët nga ministri më i rëndësishëm i Italisë

Qeveria e re italiane u betua. Betimi lë pas një mori të panjohurash për italianët, vetë Bashkimin Europian dhe

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com