Trump konfirmon takimin me Kim Jong-un

In Bota, Lajme

Presidenti Trump tha se takimi i një presidenti amerikan me udhëheheqësin koreanoverior duhej të kishte ndodhur shumë vite më parë, të cilin ai e quajti një takim të rëndësishëm për t’i dhënë fund luftës koreane

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se takimi me udhëheqësin koreanoverior Kim Jong-un do të ndodhë në datën e caktuar, më 12 qershor, në Singapor.

Këto komente ai i bëri pasi priti në Shtëpinë e Bardhë zyrtarin e lartë të Koresë së Veriut, Kim Yong Chol – zyrtari i parë i lartë i vendit të mbyllur, që viziton zyrtarisht Shtetet e Bashkuara në 18 vjetët e fundit.

Presidenti Trump tha se gjatë takimit dyorësh me krahun e djathtë të udhëheqësit koreanoverior, kanë biseduar për një sërë çështjesh, mes të tjerash, për sanksionet ndaj Koresë së Veriut, për të cilat ai tha se do të vazhdojnë të mbeten në fuqi.

Presidenti Trump ka deklaruar se takimi i 12 qershorit do të jetë i pari, gjatë një procesi të gjatë diplomatik për ndërtimin e marrëdhënieve mes të dy vendeve.

Ai tha se në këtë proces një rol të rëndësishëm do të kenë Koreja e Jugut, Japonia dhe Kina, fqinjët e fuqishëm të Koresë së Veriut.

You may also read!

Kosova e Serbia në betejë të ashpër për INTERPOL

Kosova dhe Serbia po zhvillojnë betejë të ashpër pro dhe kundër anëtarësimit të vendit në INTERPOL. Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj

Read More...

Ekspertët evropian: Kosova në mesin e 10 shteteve që duhet vizituar

Kosova zë vendin e katërt në mesin e 10 shteteve evropiane që duhet vizituar. Kështu e kanë vlerësuar një

Read More...

Kartela të reja për veteranët e luftës

Për dikë, ky 1 qershor u bë i veçantë se mund t’i gëzojë privilegjet që ia ofron të qenit

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com