1.5 milion vullnetarë mbjellin 66 milionë pemë për 12 orë duke thyer rekordin e Guiness

In Bota, Lajme

Shteti indian i Madhya Pradesh ka thyer rekordin botëror të Guiness të dielën, pasi 1.5 milion vullnetarë kanë mbjellur më shumë se 66 milion pemë në 12 orë, përgjatë lumit Narmada.

Shivraj Singh Chouhan, the chief minister of Madhya Pradesh, boasted the achievement: “I am extremely proud to happily share that people of Madhya Pradesh successfully planted 6.63 Crore saplings today.” One crore is 10 million.

Shivraj Singh Chouhan, kryeministri i Madhya Pradesh u shpreh se : “Jam shumë krenar për të dhënë lajmin se njerëzit e Madhya Pradesh kanë arritur të mbjellin me sukses 6. 53 pemë sot.”

Qëllimi i kësaj ngjarje ishte për të rritur vetëdijen lidhur me planin kombëtar të shtetit për “ta bërë Indinë e gjelbërt prap”. Në konferencën klimatike të Parisit, India u zotua të rrisë nr e hektarëve të hapësirave të pyjëzuara deri në 95 milion hektarë (235 milion akra) deri në vitin 2030 dhe ka vënë $6.2 billion për të arritur këtë qëllim.

“Jam shumë falënderues për të gjithë ata që kanë kontribuar sot,” tha Chuhan për India.com, “Duke kontribuar në këtë mbjellje, njerëzit janë duke kontribuar në inciativën për të shpëtuar ambientin.”

You may also read!

Thaçi: Rama ishte brilant në Berlin, Haradinaj i paedukatë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk resht së falënderuari dhe së thururi elozhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Pasi

Read More...

Tahiri: Albin Kurtin e tmerron ideja se autor i kësaj nisme për krijimin e Tribunalit është Kadri Veseli

Albin Kurtit nuk i pengon ideja e Tribunalit, por pse kjo ide është e Kadri Veselit. Kështu ka shkruar

Read More...

Politikani serb: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Kryetari i Partisë Liberale Serbe (LDP), Cedomir Jovanovic, shtoi edhe se për këtë punë qeverisë serbe duhet të ju

Read More...

Mobile Sliding Menu