Konflikt: Avionët turq ‘pushtojnë’ qiellin e Greqisë

In Bota, Lajme

Dy avionë ushtarakë turq kanë hyrë në hapësirën ajrore të Greqisë, transmeton Gazeta Metro.


Në lidhje me këtë ka reaguar Greqia, e cila e ka cilësuar këtë lëvizje të Turqisë si provokim. Mediat greke kanë shkruar se bëhet fjalë për dy avionë F16. Ata kanë fluturuar mbi ishullin Kounelonisi të Greqisë dhe u kapën nga radarët grekë.

Gjithashtu, ata fluturuan në lartësi prej 6 metrash dhe më pastaj janë larguar.

Ndryshe, incidenti i sotëm është tjetër në vazhdën e incidenteve të ngjashme mes dy vendeve, raportet mes të cilave vazhdojnë të jenë të mëdha. Pak muaj më parë, Greqia lëshoi një kërcënim të rëndë duke thënë se nëse Turqia ia mësyen ne ndonjërin prej ishujve, do t’i bëjnë ishujt rrafshë me tokë, duke acaruar kështu edhe më shumë Turqinë. 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu