Ne i shohim super në formë, si duhet të kujdesen për veten sportistët

In Sport, Sporte Tjera

Sportistët patjetër duhet t’i kenë kujdes këto gjëra:

– të konsumojnë lëngje, pije sportistësh, në ved të ushqimit të ngurtë
– të zvogëlojnë ushqimin e pasur me fibra
– të kufizojnë sasinë e kafes dhe të qumështit
– të ushtrojnë intensivisht në mëngjes, kur nuk hanë shumë, që kafjallin ta hanë një natë para ushtrimeve, posaçërisht nëse ushtrojnë herët në mëngjes
– të mos përdorin aspirinë, brufen, diklofen, të kufizojnë marrjen e sorbitolit (alkool i sheqerit i cili lidh ujin)

Para garave sportive rekomandohet që të hanë drithëra, qumësht me yndyrë të pakët, pemë të freskëta apo të konservuara.

Nga artikujt e ëmbël: mafine, xhem dhe mjaltë, ndërsa nga gjellët fasulen, sepse është burim i mirë i fibrave.

Adhuruesve të brumërave në dispozicion u janë spagetat me salcë domateje apo me salcë me yndyrë të pakët, simite, tost.

Zamra mund të merret pas ushtrimeve ose para ushtrimeve, nëse është fjala për trajnim të forcës.

Secili duhet të sigurojë 50 gramë karbo-hidrate apo 10 gramë proteina. Edhe çka mund të përdoret për zamër:

– 250-300 ml suplement të lëngshëm, milk-shake
– 500 ml qumësht me kalori të ulët
– çokollatë e vogël sportistësh dhe 200 ml pije sportistësh
– një apo deri dy filxhanë drithëra nga gjysmë filxhani qumësht
– sandviç me djathë apo mish pule
– një filxhan sallatë pemësh dhe 200 gramë jogurt pemësh
– dy mafine dhe gjalpë kikiriku
– 250 gramë fasule të zier në tost
– 250 gramë patate të ziera me djathë apo kaçkavall
– 150 gramë picë të hollë

Gjatë ushtrimeve racionet do të duhet të jenë të pasura me karbo-hidrate, ndërkaq porcioni do të duhet të përmbajë 50 gramë karbo-hidrate: drithëra, çokollatë sportisti, roladë me xhem, mjaltë apo djathë, dy banane, 60 gramë ëmbëlsirë “zhele”, 100 gramë ëmbëlsirë pemësh, 80 gramë pemë të thata, 120 gramë përzierje të pemëve të thata dhe arrore.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu