Hidhet poshtë miti i famshëm rreth vaktit të darkës dhe gjumit

In Shendeti

Që herët, na është thënë nga prindërit (fillimisht) se pas konsumit të darkës duhet të rrimë pak orë e më pas të shtrihemi

Studimet e fundit në fakt, e kanë hedhur poshtë këtë teori.

Hapësira prej 2 orësh mes vaktit të darkës dhe gjumit nuk është e domosdoshme për shëndetin tuaj.

Thuhej se një rutinë e tillë duhej respektuar, pasi në të kundërt shanset për t’u prekur nga kanceri.

Gjithsesi, ekspertë nga Universiteti i Japonisë, kanë bërë me dije se nuk ka asnjë lidhje mes vaktit të fundit dhe kohës kur shtriheni për të fjetur dhe se kjo nuk ndikon aspak tek niveli i glukozës në gjak.

Në fakt, ajo që kërkon më tepër vëmendjen tonë janë porcionet dhe përbërësit e ushqimeve që konsumojmë.

Shmangia e duhani, alkoolit, mbipesha apo deficitet e gjumit janë çfarë shkaktojnë probleme me metabolizmin tonë.

Kështu që nëse sapo keni mbaruar darkë, ndjeni se po ju këputen sytë për gjumë; pafshi ëndrra të bukura.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu