Programi i Google që do të mbrojë politikanët Evropianë

In Tech

Teknologjia më parë ishte ofruar për fushatat elektorale në SHBA. Qëllimi kryesor është të mbrojë uebsajtet që kanë informacione vitale.

Organizata politike në Evropë tashmë do të marrin mbrojtje falas nga sulmet në ueb.

Këtë mbrojtje do tja ofrojë inkubatori i sigurisë kibernetike të Google, Jigsaw me Project Shield.

Ky mjet është përdorur për të mbrojtur operacionet politike dhe uebsajtet të cilat mund të nxirren offline nga një sulm DDoS.Sponsored by Revcontent

Teknologjia më parë ishte ofruar për fushatat elektorale në SHBA. Qëllimi kryesor është të mbrojë uebsajtet që kanë informacione vitale.

Ato mund të jenë uebsajte të gazetarëve, grupeve të të drejtave të njeriut dhe shërbimeve për monitorimin e zgjedhjeve.

Një sulm DdoS mund ti nxjerrë nga funksioni këto sajte dhe shërbime me trafik i cili rëndon serverët dhe i nxjerr offline.

Mbrojtja e Project Shield vjen në një kohë kur Bashkimi Evropian përballet me një periudhë zgjedhjes parlamentare. Ato rrezikohen nga hakerët Rusë. /PCWorld.al/

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu