Daçiq i përgjigjet Pacollit: Të tregoj me çfarë arme po furnizojmë shtetet për çnjohjen e Kosovës

In Kosova, Lajme, Rajoni

“E vërteta është e vetmja ‘armë’ që Serbia përdor për të bindur vendet e tjera për të tërhequr njohjen e pavarësisë së shpallur të njëanshme të Kosovës”.

Kështu ka deklaruar ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq për të përditshmen e Beogradit Vecernje Novosti.

Reagimi i tij vjen pas deklaratave të Ministrit të Jashtëm të Kosovës Behgjet Pacolli, se ka informacione se Beogradi ka premtuar mbështetje financiare dhe armë për disa shtete të vogla në këmbim të tërheqjes së njohjes së shtetësisë së Kosovës.

“Në një botë në të cilën Pacolli dhe grupi i tij janë akoma të mbërthyer, armët janë ende një monedhë. Arma jonë e vetme është e vërteta që po përhapet në mbarë botën dhe vetëm me këtë, dhe me disa dispozita të së drejtës ndërkombëtare, për të ruajtur interesat tona kombëtare. Ndërsa Prishtina, e vetëdijshme se gjithnjë e më shumë shtete po tërheqin njohjen, po arrijnë më shumë gënjeshtra “, tha Daçiq.

Ai, në të njëjtën kohë, i sugjeroi Pacollit që të mësohej me rrethanat e reja sa më parë që të jetë e mundur.

“Ne jemi të armatosur me durim, të gatshëm për të luftuar në fushën politike dhe në forumet ndërkombëtare, aq sa është e nevojshme”, tha Daçiq.

Deklarata e Pacollit erdhi një ditë pasi presidenti i shtetit të Palaut vizitoi Beogradin dhe konfirmoi se vendi i tij kishte vendosur të pezullojë vendimin e mëparshëm për njohjen e Kosovës, deri në përfundim të dialogut Prishtinë-Beograd

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu