Dhembja e vazhdushme e fytit mund të shkaktoj kancer

In ShowBiz

Mjekët kanë paralajmëruar rrezikun që vjen nga dhimbjet e fytit, të cilat mund të kenë lidhje me sëmundjen e rëndë.

Problemet me frymëmarrjen, gëlltitjen si dhe dhimbjet në vesh mund të jenë shenjat e para të kancerit të laringut, thonë hulumtimet e “Universitetit të Shkollës Mjekësore Exeter”.

Aktualisht, pacientët me zhurmë të vazhdueshme ose dhimbje të pashpjeguar në qafë po bëjnë vizita mjekësore për të kuptuar nëse vuajnë nga sëmundja e rëndë.

Megjithatë, Weilin Wu, një prej studiuesve në Mbretërinë e Bashkuar tha se pacientët nuk duhet të alarmohen.

Laringu është pjesë e fytit që gjendet në hyrjen e kanalit të frymëmarrjes që ndihmon në frymëmarrjen dhe flasin.

Në Mbretërinë e Bashkuar, ka rreth 2000 raste të reja që lidhen me kancerin e laringut çdo vit.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu