Spanja drejt zgjedhjeve të parakohshme

In Bota, Lajme

Qeveria socialiste e Spanjës ka në plan të njoftojë kalimin në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme, pas humbjes së pritshme të saj në një votim të buxhetit kryesor të vendit, sot, duke qenë se kryeministri Pedro Sanchez refuzoi të negociojë vetëvendosjen katalanase, thanë burimet politike të martën.

Dy parti të vogla pro-pavarësisë katalanase, mbi votat e të cilave qeveria është mbështetur për të miratuar legjislacionin, deri tani kanë theksuar refuzimin e tyre ndaj buxhetit të përgjithshëm.

Ato thanë se ishin të hapura për të negociuar deri në votimin e buxhetit, nëse qeveria u premton atyre një dialog për të drejtën për vetëvendosje, por kjo e drejtë është e ndaluar nga kushtetuta spanjolle.

Ministri i Buxhetit, Maria Jesus Montero i tha parlamentit se qeveria “nuk do të pranojë shantazh” mbi buxhetin. 

“Nëse doni vetëvendosje, mund t’ju them se nuk do të ketë buxhet”, tha ai, duke paralajmëruar se Katalonia do të humbiste shanset për një buxhet të mirë dhe bujar për rajonin.

Qeveria dhe burimet e partisë socialiste thanë se data e zgjedhjeve të parakohshme nuk ishte caktuar, por shtuan se 14 prilli ishte më i mundshëm, pasuar nga 28 prilli, sepse kryeministri Pedro Sanchez dëshiron një votë sa më shpejt të jetë e mundur, për të mobilizuar votuesit e majtë kundër kërcënimit për të drejtën që vjen në pushtet.

“Ideja është të njoftojmë se po i bëjmë thirrje zgjedhjeve sa më parë që të jetë e mundur kur buxheti i përgjithshëm i shtetit të rrëzohet”, tha një burim i qeverisë për Reuters, duke shtuar se shpallja e shpejtë e zgjedhjeve duhet të errësojë humbjen e votave të buxhetit dhe të krijojë rrjedhë më pozitive, duke ndihmuar socialistët.

Një burim i lartë i partisë socialiste konfirmoi se njoftimi i një zgjedhjeje të menjëhershme ndoshta do të vinte shpejt: “Ka gjasa, sapo të përfundojë votimi për buxhetin”.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu