BE-ja shqyrton rritjen e sanksioneve ndaj Rusisë

In Bota, Lajme

Afërsisht 13 mijë njerëz janë vrarë në pesë vjet duke luftuar në kufirin në mes të Rusisë dhe Ukrainës.

Konflikti vë përballë forcat qeveritare kundër separatistëve të mbështetur nga Rusia.

Sot ministrat e Jashtëm të BE-së do të takohen në Bruksel për të diskutuar rritjen e sanksioneve kundër Moskës, shkruan Euronews.

Ukrainasit e shohin Rusinë si mbështetëse të lëvizjes separatiste.Oficeri ushtarak ukrainas, Dmitri Kebtz ka thënë: “Është vendi im. Është toka ime. Është imja. Kam lindur këtu”Përveç kësaj deputeti nga ky vend, Mustafa Nayyem, ka pohuar se: “Rusia nuk është gati që ta pranojë Ukrainën si shtet të pavarur”

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu