Ja cilët janë shkaktarët e tensionit të ulët të gjakut

In Shendeti

Tensioni i gjakut është forca me të cilën gjaku qarkullon nëpër enët e tij.

Në rast se forca shtytëse kundrejt arterieve bëhet shumë e madhe, atëherë personi vuan nga tensioni i lartë.

Por në rast se ndodh e kundërta atëherë personi vuan nga tensioni i ulët.

Tensioni normal tek njerëzit është në mes 120/80 dhe 140/90, ndërsa tension i ulët konsiderohet kur vlerat bien nën 90/60.

Zakonisht tensioni i ulët i gjakut shkaktohet nga medikamentet apo edhe vëllimi i ulët i gjakut në trup.

Trajtimi më i mirë i tensionit të gjakut është konsumimi sa më i tepërt i ujit dhe reduktimi i alkoolit, në mënyrë që të mos shkaktohet dehidrim.

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu