Nëse bëjmë diçka të tillë gjatë fundjavës do të jemi më të lumtur

In ShowBiz

Nëse planifikoni të çlodheni gjatë fundjavës, nuk keni pse ndiheni fajtorë pasi kjo mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

Një studim suedez vëzhgoi mënyrën sesi mosha dhe gjumi i një personi mund të ndikojnë në jetëgjatësinë e tyre.

Hulumtuesit, të cilët shqyrtuan të dhënat e afërsisht 43,000 pjesëmarrësve, zbuluan se ata të moshës deri në 65 vjeç, ishin më të prekur nga fakti sesa gjumë flinin.

U konstatua se ata që flinin më pak se 5 orë gjumë natën, mund të jetonin më pak.

Megjithatë, shkencëtarët thanë se, mund të rrisni kohën mesatare që flini gjumë dhe nga ana tjetër mund të rrisni shanset për të jetuar më të gjatë, duke kompensuar çdo orë gjumi të humbur gjatë javës, me atë të fundjavës.

Hulumtuesi Torbjörn Åkerstedt tha:

“Mund ta kompensoni duke fjetur gjatë fundjavave. Kjo është në fakt një argument për të shijuar të gjithë fundjavën”.

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu