Protesta kundër Vuçiqit po bëhet gjithnjë më e madhe, bashkohen edhe studentët

In Rajoni

Për të dhjetën të shtunë me radhë në Beograd u zhvillua protesta e qytetarëve dhe opozitës me moton “1 nga 5 milionë”.

Këtë herë, sipas medieve serbe, protestuesve u janë bashkuar edhe studentët e Beogradit. Kjo është java e tretë qëkur protestuesit kanë artikuluar një kërkesë të tyre kryesore – dorëheqjen e presidentit serb, Aleksandar Vuciq.

Protestat u mbajtën me moton “Një nga pesë milionët”, e cila është nxitur nga deklarimet e presidentit serb vitin e kaluar, i cili kishte thënë se nuk do të përkulet ndaj asnjë kërkese edhe nëse kundër tij dalin pesë milionë persona. 

Protestuesit po e akuzojnë Vuçicin për shkeljen e lirive demokratike, shtypjen e kundërshtarëve politikë dhe kontrollimin e medieve. Megjithatë, ai i ka mohuar të gjitha këto akuza.

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu