Selimi tregon ku ishte kur u sulmua familja Jashari

In Lajme

Ish-komandanti i UÇK’së Sylejman Selimi ka folur rreth sulmit në familjen Jashari më 5,6 dhe 7 mars 1998.

Përgatitjet e serbëve për këtë sulm thotë të kenë nisur një muaj më parë.

“Një muaj para se me ndodh rasti ka filluar gradualisht grumbullimi i forcave serbe te Fabrika e Municionit. Njëkohësisht kanë fillu në Jashanicë. Një muaj kanë sjell armatime të ndryshme dhe forca nga Peja”, tha Selimi në Pressing në T7.

Thotë se ai ka qenë në Aqarevë dhe se lajmin për një sulm të mundshëm e ka marrë në orën 5 të mëngjesit të 5 marsit.

“Kontaktin e parë e kam marrë në orën 5 në mëngjes nga roja në Llaushë’, tha ai.

Pas kësaj thotë të mos kenë pasur mundësi të komunikonin.

“Në orën në 6 të mëngjesit na i kanë ndërprerë radiolidhjet”, shpjegon ai.

Ndërkohë Selimi tregon për komunikimin me telefon të komandantit legjendar Adem Jashari me Shani Gecin.

‘Ademi kish mëndu se forcat serbe po hynë në Llaushë”, shton Selimi.

“Kur kanë fillu luftimet nuk kam pasur më komunikime”, tha ai.

“Tre ditë kurrë s’janë ndalë luftimet. Kanë qenë ditët më të vështira. Nuk e dinim nëse kanë shpëtuar”, tha ai.

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu