Rritet eksporti i prodhimeve kosovare

In Kosova, Lajme

Institucionet e Kosovës po vazhdojnë punën që të ketë sa më shumë lehtësira për bizneset e Kosovës.

Këshilltari i ministrit të financave Lulzim Rafuna,  tha se do të vazhdojë mbështetje e Qeverisë së Kosovës për sektorin privat.

“Ne kemi hapur pikën doganore në Durrës dhe kjo do të jetë një ndihmesë e madhe për bizneset kosovare”, tha ai sot  në Radio Televizionin e Kosovës (RTK).

Sipas tij edhe pse së fundi është hapur kjo pikë doganore, po vërehet se ka interesim. “Qëllimi i pikës doganore është që të ulet kostoja për bizneset”, tha ai.

Këshilltari i ministrit të financave Lulzim Rafuna,   tha se ka rritje të eksporteve të Kosovës. “Është rritur dhe prodhimi në bujqësi, ku kemi eksport, po ashtu edhe ka eksport të mobileve, po ashtu edhe të tekstilit”, tha ia.

 

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu