Joe Biden prin në sondazhin e Iowas për kandidatët demokratë në zgjedhjet e vitit 2020

In Bota, Lajme

Ish-zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka zënë vendin e parë në një sondazh të votuesve në Iowa. Sipas këtyre rezultateve, senatori Bernie Sanders e ka zënë vendin e dytë.

Biden ende nuk ka njoftuar nëse do të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Sidoqoftë, ai i ka marrë 27 për qind të votave të pjesëmarrësve të këtij sondazhi, ndërsa Bernie Sanders i ka marrë 25 për qind të tyre. Kjo matje është bërë nga kompania “Selzer & Co”.

“Nëse do të isha Joe Biden dhe do të isha i ulur mbi një rrethojë, ky rezultat do të më bindte që të kërcej”, tha Ann Selzer, shefe e kompanisë që e bëri sondazhin.

Rreth 65 për qind e pjesëmarrësve në këtë matje kanë thënë se Biden ka më shumë përvojë se secili kandidat tjetër dhe se duhet të futet në garë, ndërsa 31 për qind e tyre kanë thënë se koha e tij si kandidat ka kaluar.

Të paktën 12 kandidatë janë bërë pjesë e garës brenda partisë demokratike për ta sfiduar presidentin aktual. Sidoqoftë, pritet që njoftimin për pjesëmarrje në garë ta bëjnë edhe figura tjera të njohura, përfshirë ish-zëvendëspresidentin Biden dhe ish-kongresmenin Beto O’Rourke, shkruan “The Guardian”.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu