MI thotë se kontrollon qendrat e kontrollit teknik

In Kosova, Lajme

Hapi i pari i një kontrolli teknik të veturës është fotografimi i pjesës së brendshme motorike. E punën inspektuesi Fatmir Dobra e vazhdon me kontrollimin e pjesës së amortizimit e sistemit të frenimit.

Ky proces i kontrollimit është i detajuar. I gjithë inspektimi kryhet brenda pak minutash.

E duket se interesimi i shoferëve nuk mungon, për t’i kontrolluar automjetet e tyre.
Vetëm në këtë qendër kontrollin teknik brenda një viti e kryejnë deri në 2500 vetura.
Por, jo të gjitha veturat i nënshtrohen këtij kontrollimi të detajuar.

Bile ka dyshime që edhe shumë makina, qarkullojnë në trafik pa kryer si duhet procedurat e kontrollit teknik.
E nuk mungojnë as dyshimet që Qendrat e Kontrollit Teknik, nuk i kryejnë si duhet këto kontrolle.
Ndërkohë, në Ministrinë e Infrastrukturës thonë se i inspektojnë të gjitha Qendrat për Kontroll Teknike.
E ka raste kur edhe u është pezulluar licenca.

Zejnaj thotë se problem në kontrollimin e veprimtarisë së Qendrave të Kontrollit Teknik është numri i ultë i inspektorëve në këtë ministri.
E rasti i fundit që qoi në tragjedi për shkak të mungesës së regjistrimit dhe kontrollës teknike është ai në Gjilan.
Për këtë rast në Ministrinë e Infrastrukturës ende nuk marrë një raport zyrtar.
Nga ky aksident mbeti një i vdekur e mbi 20 të lënduar. Ndërsa në paraburgim ndodhet drejtuesi i kamionit por edhe pronari i kompanisë, që kishte lëshuar në qarkullim këtë kamion.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu