Gjashtë ushqimet që ndihmojnë në rritjen e flokëve

In Jet&Stil

Nuk ka asgjë më të mirë se sa të keni flokë të shëndetshme dhe të forta, të cilat mund t`i rregulloni me pak punë.

Mirëpo, për shumë njerëz, rritja e shëndetshme e flokëve është diçka që mund të jetë e vështirë për t’u arritur.

Por, A ka mënyra të natyrshme për të nxitur rritjen e flokëve?

Përgjigjja është, po! Hulumtimet kanë gjetur disa ushqime që në fakt mund të ndihmojnë rritjen e flokut tuaj, dhe këtu janë gjashtë nga ato ushqime:

1. Zarzavate të errëta, me gjethe

Perimet me gjethe si spinaqi ofrojnë një dozë të shëndetshme hekuri që është një mineral i nevojshëm për qelizat e flokëve të shëndetshme.

2. Frutat agrume

Portokall, limon, limon dhe grejfrut janë të gjitha shembuj të frutave agrume që janë të mbushura me vitaminë C të mrekullueshme. Vitamina C është një vitaminë e tretshme në ujë që e bën atë të shkëlqyer për gjëra të tilla si përthithja e ushqyesve të tjerë të rëndësishëm si hekuri. Ajo gjithashtu ndërton kolagjenin i cili është thelbësor për rritjen e flokëve në atë që e mban atë të fortë nga rrënja në majë.

3.Patatja e ëmbël

Ndërsa ju mund të mendoni se flokët tuaj rritet ngadalë, ajo është në fakt pjesa më e shpejtë në rritje e trupit tuaj, sepse lëkura që lidhet me të, janë indet me rritje më të shpejtë në trupin tuaj. Megjithatë, në mënyrë që këto inde të funksionojnë, vitamina A është thelbësore. Patatja e ëmbël ka një grumbull të madh të vitaminës A.

4. Vezët

Proteina është një përbërës kritik në sigurimin e rritjes së flokëve të shëndetshme thjesht sepse flokët janë bërë nga proteina. Keratin është brenda çdo fije floku të vetme, duke e bërë kaq të rëndësishme për të mbajtur një dozë të shëndetshme të proteinave në dietën tuaj. Vezët kanë një ton proteina. Në fakt, ka 6-7 gramë proteina në një vezë të vetme për të ndihmuar rritjen e flokëve në një nivel të fortë dhe të shëndetshëm.

5. Avokadoja

Avokado ka efekt të mrekullueshëm në flokët e thatë. Ky superfruit përmban vitamina A, D, E dhe B6, dhe gjithashtu ka shumë proteina, aminoacide, magnez, acid folik, bakër dhe hekur.

6.Arrat dhe farat

Acidet yndyrore Omega-3 janë të mëdha për flokët tuaj, veçanërisht në shtimin e trashësisë. Për fat të keq trupi juaj nuk është në gjendje të prodhojë këto yndyrna të shëndosha, ju duhet të gjeni burime të jashtme dhe t’i zbatoni ato në dietën tuaj. Për fat të mirë, arra dhe fara si bajame, kashtë, arrat janë plot me këto yndyra të shëndetshme dhe janë plotësisht të ngrënshëm dhe krejtësisht të shijshëm.

Join Our Newsletter!

Love Daynight? We love to tell you about our new stuff. Subscribe to newsletter!

You may also read!

Veseli: Fitorja e madhe po vjen

Kandidati i PDK-së për Kryeministër të ardhshëm të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot disa takime në qytetin e

Read More...

Këtu mund ta dini se ku duhet të votoni me 6 tetor

Me 6 tetor mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme dhe për këtë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka publikuar linkun ku nga

Read More...

Veseli: Unë besoj tek rinia e Kosovës, obligimi im është të krijoj kushte pune

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Akademinë për Siguri Publike, për të cilën tha se

Read More...

Mobile Sliding Menu